Loading...
FarbyInspiracjeMetamorfozy wnętrzRemont

Malujemy ściany i sufity

Malowanie krok po kroku

Wiosna to znakomity czas na nieduży remont w mieszkaniu – pomalowanie ścian oraz sufitów. To naprawdę nie jest trudne – podążaj za naszymi wskazówkami, by już za kilka dni cieszyć się odświeżonym mieszkaniem.
Malowanie krok po kroku

Na początek – zakupy

Jeśli nie masz w domu akcesoriów malarskich, kup je – przydadzą się na dłużej i warto je mieć, by wykonywać drobne poprawki. Warto, byś kupił spore wiaderko plastikowe około 7-10 litrów, kratkę do umieszczenia we wiaderku na uchwytach (do odsączania wałka z nadmiaru farby), tacę na farbę dopasowaną wielkością do wałka, wałki malarskie – najlepsze są mocno kudłate i puszyste (przydadzą się – duży, średni i bardzo wąski – do malowania za grzejnikami), pędzle malarskie (płaski i szeroki, płaski mniejszy do malowania framug, pędzelek precyzyjny do poprawek), papierowa taśma malarska, folie do przykrycia podłogi lub mebli, papier ścierny, rozpuszczalnik, podkład (grunt),  teleskop na wałek. I oczywiście zakupy w dziale z farbami, czyli same farby.

Przygotowanie

Najpierw malujemy sufity, potem ściany. Na początek usuń meble, żyrandole i wszystko, co może Ci przeszkadzać. Meble wystaw lub odstaw od ścian i przykryj folią. Odkręć listwy przypodłogowe, zabezpiecz podłogę folią podklejając ją taśmą. Zabezpiecz taśmą framugi, listwy okienne.
Oczyść sufit – obmieć go z brudu i pajęczyn.

Malowanie krok po kroku

Malowanie

We wiaderku rozmieszaj białą farbę sufitową, załóż kratownicę i przygotuj duży wałek oraz teleskop. Przed położeniem farby, odciskaj wałek na kratownicy. Maluj sufit partiami – najpierw środek wyznaczonego pola, potem boki i pasek na ścianie.

Sufit pomaluj dwukrotnie – drugi raz 24 godziny po nałożeniu pierwszej warstwy (sprawdź etykietę farby – niektóre można malować prędzej). Zapewnij w pomieszczeniu cyrkulację powietrza.

Malowanie krok po kroku

Naklej na ścianie taśmę malarską na wysokości, do której ma sięgać kolor ściany. Oczyść ścianę. Jeśli tego wymaga, zeszlifuj ją papierem ściernym i użyj gruntu. Jeśli nie, przystąp do malowania.

Najpierw we wiaderku rozmieszaj kolorową farbę, załóż kratownicę – pamiętaj o odsączaniu wałka. Możesz malować na jego naturalnej rączce lub na rączce teleskopowej. Maluj fragmentami najpierw kwadrat około metra na metr, potem boki, górę i dół, przejdź do następnego kwadratu. Podczas jednej partii pracy, staraj się pomalować całą ścianę i dopiero odpoczywać. Po wyschnięciu farby, pomaluj ściany jeszcze raz.

Sprzątanie

Po wyschnięciu farby możesz na ścianie namalować aplikacje lub dodać naklejki. Następnie delikatnie zdejmij taśmy, uprzątnij folie i przykręć listwy podłogowe. Resztki farby zmywalnej wodą, przetrzyj zwilżoną gąbką – świeża, łatwo odejdzie.

Ciesz się świeżym, pięknym wnętrzem – gratulujemy, właśnie odmalowałeś mieszkanie niskim kosztem i bez wzywania fachowców!

8 comments
 1. Ewa

  Samo odmalowanie ścian czy sufitu nada pomieszczeniu świeżości. Malowałam nieraz i mogę powiedzieć,że jest to dziecinnie proste dla każdego, któremu się chce, jeśli oczywiście dobrze dobierze się rodzaj farby. Należy również pamiętać by odświeżając pokój farbą, która pozostała nam z dziewiczego malowania sprawdzić datę przydatności, bo wszystko może nam odpaść.

 2. aguess

  Kiedyś malowanie było dla mnie koszmarem. Nie dość, że wiązało się ono z totalnym bałaganem, to jeszcze trzeba było za nie słono zapłacić fachowcowi. Teraz jest inaczej. Maluję mieszkanie na zmianę z moim chłopakiem i dużo na tym zaoszczędziliśmy. Farbę i resztę akcesoriów również wybieramy razem, dzięki czemu unikamy naciągania na niepotrzebne rzeczy, które mógłby zaproponować profesjonalny malarz. Polecam samodzielne malowanie, to naprawdę nic trudnego! 😉

 3. Tamarek

  jak korzysta się z dobrych farb to malowanie jest przyjemnością. ja ostatnio malowałam farbami Magnat. bardzo dobre, świetnie kryjące farby. oprócz tego wiele fajnych odcieni. nie ukrywam że w doborze odcieni pomógł mi tez kreator wnętrz na ich stronie.

 4. Anka

  Ja się bardzo długo wahałam jakich kolorów użyć u siebie w domu, ale wreszcie się zdecydowałam i za 2 tygodnie zaczynam remont. Sufit będzie biały, a ściany w salonie mam zamiar pomalować na „upalną sawannę” z barw natury, ze śnieżki. Ten kolor idealnie wyglądał kiedy próbnie malowałam pokój w kreatorze wnętrz. Mam nadzieję, że w rzeczywistości również spełni moje wymagania.

 5. Małgosia

  Cenne rady, przynajmniej dla mnie. Na pewno mi się przydadzą, bo od czerwca zaczynam remont i sama muszę pomalować sypialnię i przedpokój. Nie jest to łatwe zadanie, ale wierzę, że sobie poradzę! Cały sprzęt już mam. Pędzle, wałki, taśmy,folię, no i farby. Zdecydowałam się na klasyczną biel, którą połączę z czarnymi dodatkami. Pierwszy raz maluję śnieżką, ale z wielu pozytywnych opinii chyba mogę wywnioskować, że wszystko z nią będzie w porządku. Obym ja dała radę!

 6. Lola

  jest teraz tyle fajnych farb. ja ostatnio używałam Barw Natury ze Śnieżki. wiele pięknych odcieni, aż trudno się zdecydować 🙂 wreszcie wybrałam do pokoju „jaśminową aleję” . fragmenty ścian są w odcieniu”zamki na piasku” malowanie daje wiele satysfakcji. możemy się później cieszyć z samodzielnie przeprowadzonego remontu.

 7. Tamara

  Moje idealne mieszkanie jest całe kolorowe. Póki co jest zbyt pstrokate i jakoś nie mogę się w nim odnaleźć. Gdzie mogłabym dobrać odpowiednie farby? Ponoć są na internecie różne kreatory, można wgrywać zdjęcia i malować do woli. Gdzie taki program można znaleźć?

 8. Paula

  Ja innymi farbami niż Magnata nie maluję. Nic mnie nie jest w stanie przekonać, tak mam koniec i kropka. Oczywiście nie bez powodu, bo akurat oni mają farby świetnej jakości. Kolory wyglądają zupełnie jak w katalogu, wszystko jest takie żywe, gładkie i po prostu ładne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

malowane szkło witrażowe
Designerskie krzesło z odzysku
sypialnia z podwójnym łożem małżeńskim
biokominek etanolowy
Wiosenne kwiaty - przebiśnieg