Loading...
InspiracjeMeblePodłogi

Pozbywamy się kurzu

Pogromcy kurzu

Sprzątasz dokładnie co najmniej 2 razy w tygodniu włącznie z porządnym odkurzaniem, myciem podłóg i ścieraniem kurzów a wciąż walczysz z pyłem, który pojawia się już kilka godzin później? Mamy dla Ciebie garść porad, jak ograniczyć osiadanie kurzu i sprzątać efektywniej!
Pogromcy kurzu

Kolejność prac

Twoje wysiłki w sprzątaniu może zniweczyć… zła kolejność sprzątania! W rzeczywistości to bardzo ważne – jeśli najpierw wzbijesz kurz w powietrze i przejdziesz do innych czynności to z pewnością pył osiądzie wkrótce na meblach. Jak się planować sprzątanie, aby samemu go sobie nie utrudniać? Oto złota zasada sprzątania:

Rozłóż sprzątanie w czasie. Każdy chce uporać się z nim szybko, ale lepsze efekty dają odstępy między kolejnymi etapami – najpierw odkurzamy, potem ścieramy kurze, na końcu myjemy podłogi. Dlaczego? Podczas odkurzania, wzbijamy kurz – odkurzacz także wydmuchuje pył z siebie. Odkurzmy więc wszystko bardzo dokładnie i… zróbmy sobie kawę. 20-30 minut przerwy w zupełności wystarczy, aby resztki kurzu opadły. Jeśli nie chcesz robić przerw, sprzątnij coś innego – posegreguj pranie, umyj łazienkę itp. Po upływie wskazanego czasu zetrzyj kurze i znów odczekaj kilkanaście minut. Po tym czasie zmyj podłogi – już za pierwszym razem odczujesz różnicę!

Pogromcy kurzu

Walczymy z kurzem

 • kurze ścieraj ściereczką z mikrofibry i jeśli nie przeszkadza Ci intensywny zapach preparatów z woskiem, używaj ich
 • postaraj się oddzielić pokój dzienny od sypialni – pościel, materac i koce intensyfikują powstawanie kurzu. Jeśli to niemożliwe, porządnie wytrzep materac, wypierz pościel, kołdrę i koce, często zmieniaj pokrowce, dbaj o to, by łóżko czy sofa, na których sypiasz nie były siedliskiem roztoczy, okruszków i sierści domowych zwierzaków.
 • często pierz firanki, zasłony, czyść rolety i żaluzje – to idealne miejsca dla kurzu, który lubi tam osiadać a potem fruwać po całym mieszkaniu
 • plastik przyciąga kurz – czyść regularnie sprzęt elektroniczny, obudowę telewizora, plastikowe elementy mebli czy dekoracji. Dzięki temu zetrzesz pył i powstanie mniej „kotów”.
 • wyrzuć z pokoju wszystko, co „zbiera” kurz: niepotrzebne bibeloty, pamiątki, figurki, ramki, suche kompozycje itp.
 • umieść w pokoju kwiaty doniczkowe (jeśli w nim śpisz, zrezygnuj z roślin, bo w nocy pobierają tlen). Swoisty mikroklimat pomoże walczyć z kurzem. Możesz wypróbować nawilżacze powietrza, które szczególnie zimą bywa bardzo suche. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z nawilżaniem, bo wprowadzisz do mieszkania wilgoć!
 • zainwestuj w wodny odkurzacz. Niech kurze i pyły pozostaną w filtrze wodnym a nie w pokoju. 🙂Pogromcy kurzu

Co jeszcze może pomóc w walce z kurzem? Z pewnością systematyczność i konsekwencja w sprzątaniu, używanie odpowiednich preparatów i stosowanie się do powyższych porad. Sprzątania nie sposób uniknąć, ale można sprawić, by było efektywniejsze a jego rezultaty widoczne dużo dłużej.

2 comments
 1. tini68

  Ja sprzątam co tydzień, bo częściej nie mam sił. Dzięki za poradę z odkurzaczem, bo zawsze tak robiłem ,a później wkurzałem się na szybkość osiadania kurzu. Używam także preparatu nabłyszczającego, który ma wg jego producenta ograniczyć opadanie kurzu. Za to ze ścierkami zawsze miałem problem. Teraz dzięki wam wiem jakie wybrać 😉

 2. aguess

  Dzięki za kolejną porcję cennych porad! Ten blog to naprawdę świetne kompendium wiedzy o mieszkaniach i nie tylko! 🙂 Fajnie, że napisaliście o kolejności sprzątania, rzeczywiście to bardzo ważne by ją zachować. Nie zgodzę się tylko z wyrzucaniem bibelotów, bo zbierają kurz. Owszem osiada na nich pył, ale to nie oznacza, że trzeba wszystko od razu wyrzucać! Trzeba po prostu sprzątać, myć i wycierać, a wtedy i bibeloty będą świeciły czystością 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

malowane szkło witrażowe
Designerskie krzesło z odzysku
sypialnia z podwójnym łożem małżeńskim
biokominek etanolowy
Wiosenne kwiaty - przebiśnieg