Loading...
Projekty domów

Jaki projekt domu wybrać?

Decyzja odnośnie wyboru projektu domu powinna być przemyślana, ponieważ od niej zależy, jaki budynek powstanie, jaki będzie stopień jego funkcjonalności oraz czy posłuży przyszłym pokoleniom. Dostępne w Internecie projekty domów pozwalają zapoznać się z bogatą ich kolekcją, dodatkowym atutem są wyszukiwarki planów dzięki rozmaitym kryteriom np. wielkości, ilości pięter, obecności piwnicy, które ułatwiają przeglądanie bardziej dedykowanych indywidualnym oczekiwaniom projektów. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając projekt domu dla siebie?

Istotnym kryterium jest ilość posiadanych na budowę środków finansowych. Każdy budujący chce, aby jego dom powstał możliwie szybko, dlatego warto przeanalizować możliwości finansowe. Mniejsze domy są funkcjonalne a buduje się je nieporównywalnie prędzej, niż okazałe rezydencje. Osoby, które nie muszą oszczędzać na budowie, mogą zdecydować się na projekt dużego z domostwa. Niemniej warto pamiętać, że duże obiekty zajmują wiele miejsca oraz są droższe w utrzymaniu. Aby wybrać dobry projekt, należy więc patrzeć perspektywicznie – czy stać nas na ogrzanie i remonty dużego domu, jak duża jest posiadana przez nas działka (duży dom może na małym skrawku ziemi wyglądać groteskowo) oraz czy wykończenie i urządzenie dużego obiektu nie przekroczy naszych możliwości finansowych. Gdy trzeźwym okiem spojrzymy na aspekt finansowy, łatwiej dokonamy dobrego wyboru pi?kne projektu.


Dom buduje się dla siebie i rodziny, warto więc, by każdy znalazł w nim swoje miejsce. Pomieszczenia takie jak np. kuchnia, łazienka, gabinet, czy salon mogą być wspólne, jednak optymalnie jest, by każdy domownik posiadał swoją sypialnię. Rozwiązanie takie pozwala na zachowanie intymności oraz umożliwia posiadanie własnego kąta do rozmyślań, czy nauki. Wybierając projekt należy więc ocenić, czy dany dom ma wystarczającą ilość pokoi oraz, czy jedna łazienka wystarczy na potrzeby całej rodziny. Projekty można adaptować, to znaczy, że architekt zgodnie z sugestiami Klienta może dokonać na nim zmian np. przesunąć ścianki działowe, czy wygospodarować dodatkową łazienkę. Niemniej warto zdecydować się na projekt, który odpowiada nam od samego początku, ponieważ wielu adaptacji po prostu nie można przeprowadzić ze względów technicznych.


Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest styl życia, jaki prowadzimy. Jeśli cenimy swój czas i wygodę, wybierzmy projekt prostego, niedużego domu, który łatwo utrzymać i posprzątać. Osobom towarzyskim spodobają się projekty domów z otwartymi pomieszczeniami, w których można podejmować gości. Rodziny z dziećmi mogą zaś przekonać się do projektów, które pozwalają wygospodarować dużo przestrzeni dla pociech.


Warto także rozważyć, czy optymalnie będzie budować dom parterowy z mieszkalnym poddaszem, czy piętrowy – w tej materii wiele zależy od wielkości rodziny oraz tego, czy w przyszłości zamieszkają w domu kolejne osoby np. dorosłe dziecko z własną rodziną lub inni krewni (rodzice, dziadkowie). Gdy dom jest piętrowy, to łatwiej wygospodarować oddzielne mieszkanie, gdy zaś mamy mieszkalne poddasze, może to wymagać więcej inwencji i nie zawsze udaje się wykonać zamierzony plan.


Reasumując – wybierając projekt domu warto rozważyć kilka istotnych kwestii, przede wszystkim zaś możliwości finansowe, wielkość posiadanej działki i rodziny. Ważnym aspektem jest tu także wygląd przyszłego domu, ale spośród funkcjonalnych projektów nietrudno znaleźć taki, który byłby również atrakcyjny wizualnie.

Źródło zdjęć: invest-projekty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.