Loading...
Aranżacje wnętrz

Podłoga marzeń

Pracując nad wykończeniem domu lub mieszkania, baczną uwagę uwagę zwracamy na podłogi. Często ich trwałość i funkcjonalność jest ważniejsza, niż atrakcyjny wygląd. Wielu osobom wydaje się, że posadzki wyłożone kolorowymi, oryginalnymi płytkami ulegają szybkiemu starciu i są nieodporne na uszkodzenia. Warto przekonać się, że dzisiejsze podłogi z płytek lub artystycznych paneli są wytrzymałe i przy odpowiedniej pielęgnacji latami cieszą oczy.

Wybierając rodzaj pokrycia podłóg, należy wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia. Mimo nowoczesnych materiałów i dbałości o podłogi, lżejsze materiały mogą nie sprawdzić się w niektórych pomieszczeniach. Delikatniejsze płytki lub cieńsze panele niekoniecznie będą odpowiednie do np. przedpokoju, który narażony jest z na ciągły przepływ osób. Przyjmuje się, że tego typu pomieszczenia powinny być wyłożone odpornymi materiałami, by długo zachowywały estetyczny wygląd i były łatwe do utrzymania w czystości.


Na fantazyjne kompozycje podłogowe można pozwolić sobie w np. pokoju dziennym lub jadalni. Miejsca te są co prawda często odwiedzane, ale domownicy poruszają się po nich w miękkim obuwiu, podłoga zaś nie jest narażona na ciągłe ścieranie zanieczyszczonym błotem lub śniegiem obuwiem.


Warto pomieszczenia sanitarne i schowki wyłożyć tradycyjnymi płytkami, aby nie gromadziła się w nich wilgoć oraz nieproszeni goście, zwabieni ciepłymi, ciemnymi zakamarkami. Ponadto kafle łatwiej utrzymać w czystości i nie muszą mieć wysoko reprezentatywnego wyglądu.


Można zastanowić się nad podłogami łączonymi, które szczególnie w otwartych pomieszczeniach pomagają zaprowadzić podział na sfery użytkowania. Duży salon z kominkiem i kącikiem jadalnym zagospodarowuje się bez ścian, za to z ciekawym rozgraniczeniem kompozycjami podłogowymi. Otoczenie kominka można dla bezpieczeństwa i higieny wyłożyć atrakcyjnym łukiem z płytek, część dzienną oryginalnymi panelami, zaś jadalną ponownie ciekawymi płytkami, które harmonijnie połączą się z otwartą kuchnią i jej podłogą z kafli. Dzięki takiemu rozwiązaniu można z powodzeniem uporządkować otwartą przestrzeń, nadać jej styl i charakter.


Podłogi powinny komponować się z wystrojem pomieszczenia, dlatego wybierając je, należało by mieć już wizję aranżacyjną. Posadzki wyłożone neutralnymi materiałami pozwalają na dużą swobodę kompozycyjną, niemniej z czasem stają się monotonne. Warto wykazać się więc inwencją, aby urządzić piękne wnętrze z równie ładnymi i trwałymi podłogami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.