Loading...
Porady

Gdzie trzymać książki?

Książki dla wielu osób to nie tylko przykry obowiązek, pamiętany z czasów szkolnych, gdy trzeba było czytać lektury z listy. W dobie rozwoju Internetu i książek w wersji elektronicznej (e-booki) wciąż liczne grono ludzi, także młodych, czyta tradycyjne papierowe powieści, poradniki, czy innego rodzaju dzieła literackie. Jeśli książek jest niewiele, to nie ma problemu z ich umiejscowieniem – zwykle wystarcza półka, czy biuro, by miały one swoje miejsce. Niemniej, gdy kolekcja jest już liczna, problemem może być przechowanie książek. Gdzie więc trzymać literaturę?

Szkoda chować książki do szaf i pudeł lub trzymać je w piwnicach, na strychach lub schowkach. Książki wiele mówią o nas i warto je eksponować. Jednak utworzenie pokoju-biblioteki dla większości z nas jest nieosiągalne. Warto wtedy zastanowić się nad regałami. Te dostępne w sklepach występują w różnych formach i wielkościach, bywają modele proste, są i bardziej ozdobne, pojemniejsze itd. Przyjąć można, że nie kupujemy regału, który w danej chwili akurat nam wystarcza – wiadomo, książek może przybyć w szybkim tempie i wtedy znowu pojawi się problem z ich przechowywaniem. Wyjścia z sytuacji są dwa – albo kupujemy większy gotowy regał, na którym (zanim pojawią się kolejne książki) można trzymać także ceramikę lub bibeloty, albo kupujemy od razu dwa regały, z których tylko jeden złożymy, drugi zaś pozostawiamy w paczce (o ile kupujemy mebel do samodzielnego montażu).

Gdy mamy małe lub nieustawne mieszkanie, warto rozważyć zamówienie regału na wymiar – zostanie on idealnie dopasowany do naszych możliwości, będzie ładnie komponował się z resztą mebli i wykorzysta każdy skrawek wolnej przestrzeni. W tym przypadku jednak, gdy zajdzie potrzeba zainstalowania kolejnych miejsc na książki, może okazać się, że nasz regał na wymiar nie zniesie żadnej „doczepki” półek lub po prostu zacznie brzydko wyglądać. W takiej sytuacji również można poradzić sobie dwojako – zamówić kolejny regał, albo obecny wymienić na większy i pojemniejszy model.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.