Loading...
Aranżacje wnętrz

Sypialnia ze snów

Stół

Urządzanie sypialni wymaga przemyślenia i smaku, ponieważ wnętrze to musi sprzyjać relaksowi, wyciszać i pomagać w dobrym śnie. Niemniej nie można utożsamiać tego z nudną kolorystyką, czy brakiem zdobień – monotonne barwy niekorzystnie wpływają na samopoczucie a w ascetycznym pomieszczeniu czasem trudno usnąć. Jak więc osiągnąć kompromis i zyskać piękną, wygodną sypialnię?

Kolory

Barwy ścian w sypialni mają kluczowe znaczenie dla naszego snu. Czu zasnąłbyś w łóżku strojącym w pokoju z czarnymi albo czerwonymi ścianami? Czułbyś się albo przytłoczony otoczeniem (czerń), albo zbyt pobudzony (czerwień), by usnąć. Takie kolory mogą pojawić się w sypialni, ale w bardzo ograniczonym zakresie i niemal wyłącznie w postaci drobnych dodatków. Sypialnia nie ma bowiem działać energetycznie, czy skłaniać do przemyśleń – w łóżku chcemy przede wszystkim spokojnie i wygodnie spać.Wbrew pozorom złym kolorem do pokoju, w którym śpimy, jest też biel – razi ona w oczy rano a wieczorem wydaje się bardzo sterylna, szpitalna, co może utrudniać relaks przed snem. Jak więc wybierać kolory ścian w sypialni?

Dobre kolory ścian to takie, które wyciszają, uspokajają, czyli wszystkie kolory ziemi w zgaszonych odcieniach – delikatne zielenie i brązy oraz wszelkie farby kremowe, beżowe, biszkoptowe, lekkie żółcie i przybrudzone błękity. Z zimnymi kolorami należy jednak uważać – trzeba wybierać ich bardziej neutralne odcienie albo ocieplić pokój dodatkami: zasłonkami, kapą, poduszkami, pościelą. Mocne, energetyczne kolory budzą niepokój przed snem i pobudzają, ale zgaszony oranż również może stać się kolorem ścian w sypialni.

Warto wybrać taki kolor ścian, by budził w nas dobre, spokojne emocje. Farby mogą mieć zarówno ciepłe jak i zimne odcienie, ale powinny one być stonowane, przecierane lub przybrudzone. Dzięki temu stracą na ostrości, która może męczyć podczas układania się do snu.

Dodatki

Aby urządzić harmonijną sypialnię nie trzeba rezygnować z dodatków. Zadbajmy jednak o to, by ich wielkość, czy nadmiar nie rozpraszały i nie odciągały od snu. Można do sypialni wprowadzić ładne zasłony, poduszki lub narzuty. Przyjmuje się, że w pomieszczeniu, w którym się sypia, nie powinno być kwiatów, ponieważ nocą pobierają one tlen i tym samym śpiący mają go mniej. Nic nie stoi jednak nie przeszkodzie, by wstawić do sypialni ładny wazon, niemniej należy unikać trzymania w nim w nocy ciętych kwiatów, ponieważ ich zapach może przeszkadzać w spaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.