Loading...
Inspiracje

Idealne meble kuchenne

W każdym domu i mieszkaniu kuchnia zajmuje ważne miejsce – często to pomieszczenie właśnie posiada wyjątkowy klimat. Urok mają nie tylko duże kuchnie, ale i te całkiem małe – wystarczy bowiem rozwiązać je z pomysłem, aby cieszyć się funkcjonalnym oraz atrakcyjnym wnętrzem.

Kuchnie stylizowane

Meble kuchenne mogą stylizowane na antyki – kredensy, ciężkie stoły, mocne szafki. Sprzęty AGD w takich kuchniach ukrywane są za drewnianymi lub rattanowymi osłonami i obudowami, dzięki czemu nie burzą rustykalnego charakteru wnętrza. W takiej kuchni można z powodzeniem zastosować meble ciężkawe, z tradycyjnymi przeszkleniami, zawiesić wianek czosnku a do wazonu włożyć suszone kwiaty. Takie kuchnie przywodzą na myśl dawne wiejskie wnętrza, pełne zapasów, zapraw i dobrego jedzenia. Tego typu meble i aranżacje najlepiej wyglądają w domach, w których metraż pozwala na wyodrębnienie dużego pomieszczenia kuchennego. Niemniej stylizowane meble można również zamontować w mieszkaniu, o ile kuchnia jest naprawdę spora (apartamenty, kamienice). Cechą charakterystyczną rustykalnych kuchni jest bowiem przestrzeń – są duże, mają obszerne blaty i miejsce na stół.

Kuchnie tradycyjne

Nieduże mieszkania w bloku lub wieżowcu posiadają także z reguły niewielkie kuchnie – otwarte na pokój dzienny lub zamknięte (osobne pomieszczenia). Nieduży metraż nie pozwala zwykle na aranżacyjne szaleństwo, ale nie jest to przeszkodą, aby zamienić wnętrze w przyjemną, funkcjonalną kuchnię. Meble do niedużych kuchni często są do siebie podobne – taka sama liczba blatów i szafek, te same miejsca na lodówkę, kuchenkę, mały stolik lub blat jadalny. Małe kuchnie z reguły są także nieustawne w tym kontekście, że zmiana miejsca szafek i urządzeń nie jest możliwa a jeśli jest, to wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego do małych kuchni wybieramy albo standardowe zestawy kuchenne albo zamawiamy meble na wymiar. Meble na wymiar mają tę zaletę, że są niepowtarzalne i na pewno będą pasować do wnętrza, zajmując idealnie każdy skrawek wolnej przestrzeni. W tym przypadku można także wybierać kolory mebli, rodzaje drewna – wszystko to pozwala na stworzenie niebanalnej, atrakcyjnej kuchni w bloku.

Kuchnie monochromatyczne

Nowoczesne kuchnie często przypominają laboratoria – są oszczędne w formie, meble są bardzo proste, bez ozdobników, często utrzymane w kolorze białym z czarnymi lub czerwonymi dodatkami. Nawet uchwyty szafek są futurystyczne. W takich kuchniach dobrze czują się osoby uporządkowane, bardzo nowoczesne i z zamiłowaniem do ogromnej prostoty oraz oszczędności w formie. W takich kuchniach razi wszelki nieład, bałagan, dlatego nie nadają się one dla tych, którzy cenią we wnętrzach przede wszystkim klimat i uwielbiają gotować.

Porady praktyczne

  • Jeśli kupujesz gotowe meble, koniecznie dokładnie je obejrzyj, otwórz wszystkie szafki, dokonaj pomiarów – meble muszą nie tylko zmieścić się w kuchni ale i pozwalać na wygodne korzystanie z blatów oraz szafek.
  • Jeśli planujesz z czasem dokupić kolejne szafki lub stoły, taborety, czy półki do kuchni pasujące do reszty mebli, nie wybieraj bardzo oryginalnych wzorów lub kolorów mebli podstawowych – możesz mieć potem problem ze znalezieniem podobnych mebli uzupełniających.
  • Zakup mebli kuchennych to inwestycja na co najmniej kilka lat – zdecyduj się na prostotę oraz jakość, zaszalej zaś z dodatkami, by móc bez kłopotu dekorować swoją kuchnię, w której wszystko do siebie pasuje.
  • Zamawiając meble na wymiar pamiętaj, że wybór drewna powinien zostać skonsultowany z fachowcem – zdecyduj się na gatunek nie tylko atrakcyjny wizualnie ale także wytrzymały i odporny na wilgoć oraz parę.
  • Dbaj o swoje meble kuchenne – pamiętaj, że „pracują” w ciężkich warunkach (wilgoć, para, brud), czyść je więc i konserwuj regularnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.