Loading...
Projekty domów

Zdrowy dom

Budowa domu to często najważniejsza inwestycja w życiu, warto więc zadbać, by budynek był nie tylko funkcjonalny, ciepły i przestronny, ale i zdrowy. Nowoczesne technologie budowlane sprzyjają zdrowym domom, które sprawiają, że mieszkańcy cieszą się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Pamiętasz zapewne, że azbest jest niezdrowy a wełnę mineralną zakłada się, posiadając specjalne ochraniacze, by nie drażniła skóry i dróg oddechowych? To tylko niektóre z istotnych wskazówek, o jakich należy pamiętać.

Chcesz, by Twój dom był trwały, ale starasz się budować go oszczędnie. Syntetyczne materiały budowlane są tańsze, ale musisz wybierać je bardzo ostrożnie, ponieważ wiele ze sztucznych dodatków negatywnie wpływa na samopoczucie (bóle głowy, rozdrażnienie itp.). Lepiej skorzystać z materiałów zaufanych firm albo dopłacić i kupić materiały z naturalnych komponentów np. łączone klejami z naturalnej żywicy albo biologicznym cementem wapiennym.

Kładąc panele albo malując ściany mamy nadzieję, że będziemy długo cieszyć się piękną podłogą oraz czystymi ścianami. Zachęceni obietnicami producenta wybieramy farby, czy panele, które zawierają chemiczne utrwalacze, długo utrzymujące się w powietrzu. W tym przypadku również warto zainwestować w elementy bezpiecznego dostawcy albo zdecydować się na naturalne środki poprawiające trwałość. Należy pamiętać, że chemikalia (opary) unoszące się w powietrzu są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, kobiet w ciąży, osób w podeszłym wieku, astmatyków i alergików.

Istotną rolę w budowie zdrowego domu odgrywają okna – wbrew pozorom nie powinny być zbyt szczelne, ponieważ uniemożliwia to naturalną cyrkulację powietrza, doprowadzając do zawilgocenia domu, czy nagromadzenia roztoczy i alergenów. Warto rozważyć montaż dobrych okien drewnianych lub okien plastikowych, które można bezpiecznie rozszczelnić.

Produkty ekologiczne i z dodatkami naturalnych barwników, czy utrwalaczy są droższe, niż syntetyki, ale zdrowsze dla ludzi i mniej szkodliwe dla środowiska. Warto rozważyć budowę lub remont z wykorzystaniem bezpiecznych technologii budowlanych, aby mieć pewność, że zapewniamy sobie najlepsze warunki do zdrowego oraz szczęśliwego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.