Loading...
Urządzanie wnętrz

Cięte kwiaty w domu

Cięte kwiaty są wielką ozdobą mieszkania, szczególny urok mają gatunki uznawane za sezonowe np. zwiastuny wiosny (tulipany, hiacynty), lata (słoneczniki), ale także kwiaty całoroczne (róże, lilie, orchidee). Kwiaty można wybierać gatunkami lub trzymać w domu mieszane bukiety. Dobrze posiadać uniwersalny wazon, który nie przyćmiewa urody roślin i pasuje do każdej wiązanki.
cięte kwiaty w domu
Przyjmuje się, że trwalsze są bukiety jednogatunkowe, ponieważ w wazonie z wodą mieszają się soki tylko jednej odmiany. Niemniej odpowiednia dbałość o mieszany bukiet również wydatnie przedłuża jego żywotność. Jak więc dbać o cięte kwiaty, aby długo cieszyły nasze oczy? Można kierować się ogólnymi wskazówkami lub dostosować je do konkretnych gatunków, które mają rozmaite upodobania.

Uniwersalne rady

Aby bukiet był trwały (bez względu na to, czy mamy kwiaty jednego gatunku, czy mieszaną wiązankę) nie należy wazonu stawiać w pełnym Słońcu. Silne nasłonecznienie sprawia, że kwiaty szybko dojrzewają, blakną, więdną i opadają. Warto więc stawiać bukiety dalej od okna a na noc przenosić je do chłodniejszego pomieszczenia np. do piwnicy lub garażu.

cięte kwiaty w domu
Świeże kwiaty po przyniesieniu do domu dobrze jest wstawić do wazonu z zimną wodą. Wydaje się, że wazony metalowe pomagają w zachowaniu kwiatom świeżości. Warto odżywić bukiet gotowym granulatem, dosypywanym do wody – można go otrzymać w kwiaciarni. Z domowych sposobów warto spróbować zakwaszenia wody, które ogranicza rozwój bakterii. Zakwaszenie uzyskuje się dzięki wrzuceniu do wody tabletki Aspiryny albo kilku kryształków kwasku cytrynowego, można też umieścić na dnie miedzianą monetę. Wiele kwiatów lubi cukier – wodę można delikatnie posłodzić miodem lub cukrem, by dostarczyć roślinom energii.

Aby kwiaty były trwałe trzeba dbać o czystość wazonu – codziennie go myć i napełniać odstałą wodą. Jeśli kwiaty wydają się już więdnąć, można zrobić im zimną kąpiel – ułożyć na dnie wanny lub brodzika, pełnych zimnej wody. Po godzinnej kąpieli kwiaty będą w dużo lepszej formie, ale zanurzenie daje krótkotrwały efekt.

Warto poznać kilka dedykowanych rad, jak dbać o konkretne gatunki kwiatów, ponieważ dzięki temu dostarczymy roślinie na pewno to, czego potrzebuje.

Rady dedykowane

Tulipany

Tulipany lubią alkohol, szczególnie wódkę – kieliszek białej wódki można wlać do wody w wazonie albo zanurzyć końcówki kwiatów na kilka minut w bardzo mocnym roztworze alkoholu.


Róże

Róże, podobnie jak tulipany, można „konserwować” w alkoholu. Kwiaty należy najpierw podciąć, po czym zanurzyć końce na kilka minut w spirytusie. Innym sposobem na przedłużenie różom życia jest przypieczenie nad ogniem końcówek łodyg lub sparzenie ich wrzątkiem. Gdy wybierze się sposób z przypiekaniem lub parzeniem, kwiaty umieścić należy w wodzie z dodatkiem soli (pół łyżeczki do herbaty na litr).


Lilie

Lilie to wymagające kwiaty – należy przed wstawieniem ich do wody oczyścić łodygi z liści, przyciąć je i włożyć do wazonu z ciepłą wodą (około 25 stopni Celsjusza). Po kilku godzinach lilie należy przełożyć do wody zakwaszonej. Warto pamiętać, by oczyszczać kwiaty z pyłku, bo przyspiesza on starzenie się rośliny.


Margaretki

Margaretki to wdzięczne kwiatki, którym nie potrzeba dużo do szczęścia – wystarczy przed włożeniem do wazonu potrzymać je kilka minut w szklance z wodą z dodatkiem soli lub w herbacie z mięty o temperaturze pokojowej.

Irysy

Irysy to piękne kwiaty, które cieszą oko wiele dni, o ile przed umieszczeniem w wazonie, sparzy się ich łodygi, trzymając je kilka minut we wrzątku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.