Loading...
Urządzanie wnętrz

Kaktusy i sukulenty

Niepozorne kaktusy dzięki odpowiedniej pielęgnacji stanowią piękną ozdobę domu – rozrastają się i kwitną. Kwiaty kaktusów i sukulentów (rośliny, które gromadzą wodę w tkankach) są wyjątkowo urodziwe, ale trzeba włożyć nieco wysiłku, by zachwycały nas swoją obecnością.

Sukulenty i kaktusy wymagają właściwego traktowania, aby były zdrowe i silne. Należy podlewać je umiarkowanie w okresie wzrostu (wiosna-jesień). Rośliny podlewamy dopiero wtedy, gdy powierzchnia gleby będzie zupełnie sucha – w czasie, gdy rośliny nie są uśpione, wystarcza im podlanie raz w tygodniu. Rośliny mogą być wystawione na silną ekspozycje słoneczną.


Zimą kaktusy i sukulenty śpią – jeśli zostawiane są w pomieszczeniach, w których spędziły okres wzrostu, można podlewać je raz na miesiąc. Jeśli zaś wyniesiemy je do spiżarki lub garażu (około 15 stopni Celsjusza zimą) to nie trzeba ich wcale podlewać.

Rośliny podlewamy niedużymi ilościami miękkiej, odstałej wody.


Kaktusy i sukulenty najlepiej czują się i wyglądają w skupiskach. Można zbierać je w misach-doniczkach, które są bardzo ozdobne i podkreślają urodę roślin. Mieszanka ziemi dla tego typu gatunków powinna być lekko kwaśna, z torfem i z dużą domieszką żwiru. Rośliny przesadzamy dopiero wtedy, gdy całkiem nie mieszczą się już w dotychczasowym naczyniu – nowa donica nie powinna być jednak zbyt duża, by kwiaty znajdowały się w pobliżu siebie a jednocześnie miały możliwość wzrostu.

Kaktusy i sukulenty nadają się szczególnie dla osób zapominalskich, które chcą posiadać w domu rośliny doniczkowe. Za niedużą opiekę rośliny odpłacają się pięknym wyglądem i kwitnieniem. Rozmaitość gatunków sprawia, że każdy znajdzie kwiaty pasującego do jego domu – można tworzyć z nich malownicze grupy, które stanowią piękną, żywą ozdobę każdego pomieszczenia.


Jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, kaktusy należy trzymać poza ich zasięgiem albo wybrać gatunki bez kolców – z mięsistymi liśćmi lub żywe kamienie (sukulenty przypominają kamyki).

O pielęgnacji ciętych kwiatów przeczytasz TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.