Loading...
Porady

Dywan i tapicerka bez sierści

Posiadanie w domu psa lub kota to radość dla domowników, ale sprzątanie po pupilach jest już niestety żmudnym obowiązkiem. Problemem dla właścicieli jest najczęściej sierść, która przyczepia się do tapicerek, dywanów i wykładzin. Warto poznać ciekawe sposoby na jej usunięcie oraz ograniczenie osiadania.

 

Mniej sierści – mniej sprzątania

Psy i koty, które żyją w domu, gubią sierść właściwie przez cały rok, dlatego sprzątanie gromadzących się w dywanach i tapicerkach włosków może być bardzo uciążliwe. Aby oszczędzić sobie pracy, trzeba wyrobić w sobie nawyk systematyczności – regularne porządki sprawiają, że sierści zdąży nagromadzić się mniej.

 

Trzeba pamiętać o kąpielach i regularnym, częstym czesaniu psa lub kota. Aby nie zabrudzić sobie mieszkania, można kota czesać na balkonie, psa natomiast podczas spaceru w parku lub weekendu na działce. Jeśli zwierzę będzie czyste i zadbane, będzie traciło mniej sierści.

 

Czyścimy dywan

Najprostszym sposobem, aby pozbyć się z dywanu kociej lub psiej sierści, jest go odkurzyć. Zwykłe szczotki do odkurzacza mogą jednak nie podołać zwierzęcym włoskom, dlatego warto kupić i stosować specjalną nakładkę do usuwania sierści z dywanu. Bardziej wymagającym można polecić zakup odkurzacza wodnego z zestawem odpowiednich szczotek.

Jeśli tapicerka lub dywan są bardzo oblepione sierścią albo zwyczajnie nie dysponujemy odpowiednimi szczotkami do odkurzacza, to z sierścią można zawalczyć na kilka innych sposobów. Doświadczeni właściciele psów i kotów polecają wszelkie gumowe przyrządy, które pozwalają (dzięki pocieraniu dywanu, czy tkaniny) na zrolowanie sierści. Szczególnie przydatne w tym zakresie są wszelkie gumowe szczotki i roletki, po zastosowaniu których wystarczy tylko pozbierać kulki z włosków. W celu zrolowania przyczepionej sierści pomocne są także bardziej oryginalne narzędzia m.in. guma do ściągania wody z szyb, czy trampek z gumową, żłobioną podeszwą. Warto także spróbować szczotki ryżowej, którą można zebrać włosie.


Z sierścią można poradzić sobie także za pomocą szerokiej taśmy klejącej lub posiadających paski kleju szczotek do ubrań. Z powodzeniem można pocierać nimi tapicerkę mebli, dywany lub wykładziny, ponieważ sierść przyklei się do nich i pozostawi czystą powierzchnię.

W przypadku trudnej do usunięcia sierści, wnikniętej głęboko w runo dywanu, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy świadczącej usługi czyszczenia dywanów i tapicerek.

 

Dla zapracowanych

Jeśli nie mamy czasu na sprzątanie po zwierzakach, należy odpowiednio przystosować mieszkanie do ich obecności. W tym celu dywany i wykładziny muszą zniknąć z mieszkania lub domu, warto podczas remontu położyć na wszystkich podłogach atrakcyjne płytki lub panele. Meble odporne na zbieranie sierści mogą być powleczone skórą. Takie rozwiązania zmieniają wystrój wnętrza, ale pozwalają zaoszczędzić czas na sprzątanie, ponieważ ogranicza się ono tylko do zmiatania podłóg, ich mycia i przecierania mebli.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.