Loading...
Inspiracje

Tkaniny pościelowe

Aby dobrze się wyspać potrzeba wygodnego łóżka, porządnej kołdry, poduszki, prześcieradła oraz pościeli. Ważna jest także temperatura i wilgotność powietrza w sypialni. Gdy wszystkie warunki będą optymalne, sen przyjdzie szybko, będzie zdrowy i głęboki. Gdy chcemy szybko poprawić komfort naszego snu, wywietrzmy pokój przed snem, obróćmy materac na drugą stronę i załóżmy świeżą pościel. Nic tak nie nastraja do snu, jak pachnąca, wyprana pościel z przyjemnej tkaniny, w którą miło się wtulić przed zaśnięciem.

Satyna – to rodzaj atłasu, który posiada dwie strony splotu: matową i błyszczącą. Satyna znakomicie nadaje się na sukienki, bluzki oraz koszule, jest także coraz popularniejszą tkaniną pościelową. Miłośnicy pościeli z satyny chwalą jej żywą kolorystykę (nawet po wielu praniach), atrakcyjne wzornictwo oraz przystępne ceny. Satynowa pościel ma tendencję do ześlizgiwania się z łóżka, niemniej zwykle nie stanowi to problemu. Przeciwnicy spania pod satyną twierdzą, że w pierwszej chwili ziębi, zwolennicy przyznają im rację, ale dodają także, że szybko się nagrzewa i utrzymuje przyjemne ciepło. Wadą pościeli z satyny jest konieczność jej prasowania, nie jest to więc dobra pościel dla zabieganych.

Bawełna – to najpopularniejsze w przemyśle tekstylnym włókno, które ze względu na zalety, ma wiele zastosowań i służy m.in. do wyrobu pościeli. Wysokogatunkowa bawełna to doskonały materiał na tradycyjną pościel, jest przyjemna w dotyku i posiada bogate wzornictwo. Pościel z bawełny długo utrzymuje ciepło i nie daje wrażenia zimna w pierwszej chwili od położenia się do łóżka. Dawniej popularna była biała pościel bawełniana, obecnie dostępnych jest wiele kolorowych kompletów z barwnymi, trwały nadrukami.

Satynowo-bawełniane – pościele z mieszanych włókien są przyjemniejsze w dotyku, niż czyta satyna, nie zsuwają się i utrzymują przyjemne ciepło. Pościele satynowo-bawełniane są łatwe w praniu i można z nich korzystać dłuższy czas, ponieważ są wytrzymałe i zachowują kolory po czyszczeniu.

Jedwab – pościele jedwabne są takie, jak samo włókno: lekkie, delikatne, połyskliwe, cienkie, śliskie i wiotkie. Miłośnicy jedwabnych pościeli twierdzą, że żadna inna tkanina nie daje takiego poczucie luksusu i przyjemności. Przeciwnicy narzekają na zsuwanie się pościeli z łóżka, pierwsze uczucie chłodu po wejściu pod kołdrę, konieczność prasowania oraz wysokie ceny. Niemniej jedwabna pościel cieszy się uznaniem tych, którzy nad obowiązki (pranie ręczne, prasowanie) przedkładają przyjemność ze spania pod nią.

Dżersej – to dzianina wełniana lub bawełniana, która służy m.in. do produkcji lekkiej i miękkiej pościeli. Pościel dżersejowa zachowuje kształt podczas użytkowania i po praniu, nie wymaga prasowania, jest przyjemna w dotyku, nie daje uczucia przygniatającego ciężaru, zatrzymuje ciepło.

Flanela – to tkanina z bawełny lub wełny, która odznacza się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki czemu idealnie nadaje się na materiał pościelowy. Pościel z flaneli jest lekka, miękka, bardzo ciepła i delikatna w dotyku. Flanelowe pościele dostępne są w bogatej kolorystyce, barwy (o ile jakość tkaniny jest wysoka) nie spierają się.

Kora – to rodzaj bawełnianego materiału, który posiada wypukłą, gofrowaną powierzchnię. Pościele wykonane z kory są ciepłe, przyjemne w dotyku, łatwe do utrzymania w czystości oraz, co jest ich koronną zaletą, nie wymagają prasowania. Przeciwnicy pościeli z kory zarzucają jej, że bywa zbyt sztywna, niemniej jest to pierwsze wrażenie po praniu i już podczas kolejne nocy kora staje się znacznie delikatniejsza w dotyku. Pościel z kory to praktyczne rozwiązanie dla zapracowanych, dostępne zwykle w dość atrakcyjnych cenach.

Adamaszek – to tkanina żakardowa, często jedwabna, jednostronna, która bywa wykorzystywana w produkcji bielizny pościelowej. Pościele adamaszkowe zwykle są jednobarwne i posiadają jedwabny wzór. Zaletą pościeli z adamaszku jest jej trwałość, ale wymaga sporo pracy w użytkowaniu – należy komplet regularnie prać, krochmalić i prasować (maglować).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.