Loading...
Urządzanie wnętrz

Idealna jadalnia

W jadalni, na co wskazuje sama nazwa, zwykle jada się posiłki. Obecnie jednak jadalnia pełni też wiele dodatkowych funkcji – służy dzieciom do malowania a rodzicom do drobnych prac domowych, czy czytania. Często jadalnia nie jest jednak osobnym pomieszczeniem a rodzajem kącika, aneksu jadalnego, który również musi być funkcjonalny i przytulny. Jak więc urządzić idealną jadalnię, zarówno tą dużą, jak i niewielką?
Meble

W jadalni musi znaleźć się stół – najlepiej duży, wygodny, z możliwością rozsuwania. Takie meble są dość drogie, ale warto kupić solidny, dobry stół, by cieszyć się nim przez lata. Rozsuwane stoły mają tę dodatkową zaletę, że w razie większej liczby biesiadników, wszyscy będą mogli wygodnie usiąść i zjeść, a po wizycie mebel można zsunąć i cieszyć się większą przestrzenią.

Stół może być drewniany, ze szklanym blatem, owalny, okrągły lub prostokątny – zgodnie z wizją domowników. Ważne, by był dość wysoki, by siedzenie za nim było wygodne i nie krępowało ruchów.


Krzesła do jadalni powinny być wygodne, niezbyt ciasno ustawione i stabilne. Siedzenie na nich powinno być przyjemnością, nie udręką, zrezygnujmy więc z twardych siedzisk, futurystycznych plastików, czy rattanu.

Kredensy i szafy na zastawy, sztućce, czy bieliznę stołową są bardzo przydatnymi meblami, nie każdy jednak może sobie na nie pozwolić, głównie przez wzgląd na metraż. Warto jednak wygospodarować miejsce na niewielką, przeszkloną komodę i szufladą – mebel taki jest piękny, funkcjonalny i nadaje jadalni charakter.

Wskazówki

Duże jadalnie pozwalają na bogatą aranżację, sporą ilość mebli i ozdobników, ale jednak należy pamiętać o umiarze – nie wolno przeładować, przeciążyć jadalni, bo będzie odwracać uwagę od jedzenia a jest to problem, szczególnie w przypadku dzieci. Jadalnia nie powinna być jednak zbyt surowa – należy zadbać o jej charakter, styl i przyjemny, przytulny klimat.


Oświetlenie

Za nastrój w jadalni w dużej mierze odpowiada oświetlenie – warto zawiesić lampę tak, by nie zasłaniała biesiadników, nie raziła ich w oczy a jednocześnie dawała dość miłego, jasnego światła.

Warto nawet w niedużym mieszkaniu wygospodarować kącik jadalny – to wspaniałe miejsce na wspólne jadanie, zabawę i odpoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.