Loading...
Projekty domów

Dach nad głową

Powiedzenie „mieć dach nad głową” jest znane i zrozumiałe, oznacza bowiem schronienie, poczucie bezpieczeństwa, azyl, do którego wracamy i możemy poczuć się, jak w domu. Dach to jednak nie tylko uniwersalny symbol bezpieczeństwa, ale także faktyczny element konstrukcji domu. Dobry dach musi chronić domowników przed deszczem, śniegiem, gradem, wiatrem, czy Słońcem. Pokrywa on dom, aby być zwieńczeniem jego konstrukcji. Odpowiednio dobrane i wykonane dachy są trwałe, bezpieczne oraz cieszą oko. Warto dokładnie rozważyć decyzję dotyczącą dachu, by wybrać jego najodpowiedniejszy kształt, pokrycie i strukturę.

W doborze dachu pomoże specjalista – architekt, który rozważy położenie domu, otaczające budynek elementy (góry, las, plaża), weźmie pod uwagę klimat, rodzaj opadów, ich częstotliwość, wietrzność itd. Dzięki zebraniu tych parametrów dach będzie wytrzymały i odporny na działania natury, ochroni domowników, zapewniając im bezpieczeństwo i komfort.


Dostępnych jest wiele typów dachów (płaski, jednospadowy, naczółkowy, namiotowy, rombowy, wieżowy, stożkowy, półszczytowy i in.). Dachy te pełnią różne role – jedne radzą sobie lepiej ze śniegiem, inne są odporniejsze na porywisty, silny wiatr. Dach należy więc dobrać do miejsca, w którym mieszkamy tak, aby mieć pewność, że nie zarwie się ani nie zostanie zerwany przez wiatr.


Istotną rolę pełnią też ocieplenia dachu. Wiele domów nie ma pięter, tylko mieszkalne poddasza i z tego względu niektóre dachy umożliwiają lepsze wykorzystanie przestrzeni, nawet przy solidnym ociepleniu. Ocieplenie powinno być efektywne i jednocześnie nie zabierać przestrzeni mieszkalnej – to kolejne wyzwanie dla dachu, który musi być funkcjonalny, dość wysoki a jednocześnie bezpieczny.
Warto pamiętać też o estetyce dachu i jego dobraniu z parametrami budynku i sąsiadującą zabudową. Dach musi być atrakcyjny wizualnie, to zwieńczenie domu, która poza swoimi walorami technicznymi, powinien także zdobić i być piękną dekoracją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.