Loading...
Porady

Myjemy okna

Jeśli Twoje okna po zimie jeszcze nie doczekały się umycia, to teraz jest na to najlepsza pora. Warto przygotować się do tego zajęcia, ponieważ mycie wymaga czasu i sporego zapasu siły, aby było efektywne. Przed porządkami trzeba przygotować sobie kilka rzeczy: wiadro (miskę), kilka szmatek z mikrofibry lub innej miękkiej tkaniny, która nie pozostawia smug i włosków, płyn do naczyń, ocet i ręczniki papierowe (ewentualnie gazety).

Jeśli okna są silnie zabrudzone, trzeba je najpierw zmyć na mokro. Najlepiej zacząć od ram i szyb wewnętrznych, gdyż z reguły są czystsze. Na początku należy umyć ramy ciepłą wodą z płynem do naczyń, często wyżymając szmatkę (lub gąbkę) oraz wytrzeć je do sucha ręcznikami albo drugą szmatką. Następnie myjemy okna gąbką lub mokrą szmatką, również z użyciem ciepłej wody z płynem. Gdy osuszymy szyby, można spryskać je płynem do szyb i polerować gazetami lub papierowymi ręcznikami. Tak samo postępujemy z zewnętrznymi częściami okien.
Jeśli ramy i szyby nie są bardzo zabrudzone, wystarczy potraktować je płynem do szyb i ręcznikami. Warto pamiętać, by spryskiwać małe kawałki szyby, nie jej całość, bo mogą powstać plamy i smugi.


Szyby drzwi wewnętrznych (matowe) czyści się wodą z octem, gdzie wody jest dwa razy więcej, niż octu. Szyby myjemy na mokro i natychmiast wycieramy do sucha szmatką lub ręcznikami.

Aby mycie okien było skuteczne i prostsze, nie robimy tego w słoneczny dzień, bo zostają smugi. Również nie należy myć okien w zbyt zimny dzień, ponieważ szyby są wtedy osłabione i łatwiej o pęknięcie.


Warto regularnie myć okna, ponieważ dzięki temu nagromadzi się na nich mniej brudu i wystarczy przetarcie płynem do okien i ręcznikiem papierowym. Do umycia bardzo brudnych okien stosuje się gorącą wodę z płynem do naczyń. Można używać także gumowych ściągaczek do wody, niemniej dokładniej wyczyścimy okna, myjąc je i polerując ręcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.