Loading...
Remont

Posadzki i podłogi – kilka informacji

Mozaika

Posadzki dzielimy na zwykłe (powiedzmy – domowe, mieszkaniowe) oraz przemysłowe. Posadzka to ostatnia warstwa podłogi, często dekoracyjna, dzielona na posadzki: bezspoinowe (glina, żywica, zaprawa gipsowa), spoinowe (z płytek, paneli), mozaikowa (z elementów mozaikowych), żywiczne (z różnych odmian żywic). Posadzki przemysłowe zaś to część konstrukcji, która wykonywana jest z bardzo trwałych, odpornych materiałów np. betonu lub żelbetu.

Chcąc posiadać idealne mieszkanie, skupimy się na posadzkach w domu, zaletach i wadach kilku pomysłów. Na początek coś ekologicznego – klepisko z gliny.

Posadzka gliniana

Modny obecnie nurt budownictwa ekologicznego i bliskiego naturze może skłonić do wykonania posadzki z gliny, czyli klepiska. Taka posadzka idealnie pasuje do naturalnego domu, choć wymaga sporo pracy i wiedzy na temat komponowania mieszanki. Warto pamiętać, by pod posadzkę położyć grubą warstwę piasku lub żwiru, na to 15-20 centymetrów mieszanki gliny, piasku rzecznego i słomy. Gdy ta warstwa wyschnie, można położyć samą glinę i zająć się zabezpieczaniem oraz utwardzaniem posadzki, poprzez wcieranie oleju lnianego i woskowanie, nadające połysk (wspaniała głębia koloru). Posadzki z gliny są naturalne, trzymają ciepło a przy odpowiedniej izolacji stają się także mało nasiąkliwe.

Glina

Posadzka żywiczna

Posadzki z żywic są trwałe, odporne na ścieranie i zapewniają ciekawy efekt dekoracyjny, ponadto przy odrobinie dobrej woli można je wykonać samemu. Ważne jest, by podłoże pod taką posadzkę było odtłuszczone i czyste, starte np. poprzez położenie warstwy żywicy konstrukcyjnej posypanej i przetartej piaskiem kwarcowym. Kolejna warstwa żywicy zmieszana z piaskiem służy już za typową posadzkę – trzeba ją wylać, wygładzić i zostawić do stwardnienia. Nakładanie powinno być szybkie, by żywica nie zdążyła zbyt się utwardzić. Gdy podłoga będzie sucha i twarda (po około dobie) trzeba ją umyć wodą z detergentem oraz kilkakrotnie zmyć samą, czystą wodą.

Żywica

Płytki, panele

Posadzka z płytek ceramicznych lub paneli to klasyk, ale można powiedzieć o niej kilka słów. Posadzki z płytek są trwałe i praktyczne, łatwo utrzymać je w czystości i najczęściej są bardzo atrakcyjne wizualnie. Jeśli płytki układane są na powierzchni betonowej, trzeba ją oczyścić, wyrównać i zagruntować. Płytki mocuje się odpowiednim klejem, a szczeliny między nimi wypełnia masą fugową. Panele także nadają się do samodzielnego montażu, ale wymagają bezwzględnie suchego podłoża (góra 2-3% wilgotności), równego i czystego. Warto pod panele położyć podkłady wygłuszające, aby ograniczyć hałasy.

Mozaika

Mozaiki wykonuje się z wielu drobnych elementów, czyli części mozaikowych np. kostek marmuru, czy z kostek kamiennych. Do wykonania mozaiki nadają się kostki piaskowca, onyksu, kamienia wulkanicznego. Mozaika może pokrywać podłogę, schody, taras, a nawet obudowę wanny, prysznica, czy kominka. To wyjątkowo piękny element dekoracyjny, odznaczający się także trwałością. Rozmaitość kształtów, kolorów i wielkości sprawia, że posadzki z mozaiki są atrakcyjne wizualnie i zawsze robią wrażenie.

Mozaika

Można przyjąć, że posadzki to przede wszystkim użyteczność – mają być wytrzymałe, odporne na wilgoć i ścieranie, łatwe w myciu. Warto jednak pamiętać, że praktyczna posadzka może także być bardzo dekoracyjna – wystarczy trochę wyobraźni oraz cierpliwości, by cieszyć się długie lata pięknymi posadzkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.