Loading...
Porady

Lodówka na lata

Lodówka

Wbrew tytułowi nie będzie to wpis odnośnie polecanych lub odradzanych marek lodówek – wybrać to urządzenie potrafisz sam, bądź wspólnie z małżonkiem, partnerem, czy rodzicami. Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o lodówkę, by służyła długo, nie psuła się i była przyjazna Twojej żywności.
Lodówka
Odmrażamy i czyścimy lodówkę

Aby lodówka była zawsze czysta i świeża, trzeba ją 1-2 w miesiącu odmrozić i umyć. Najlepiej zacząć prace rano, aby sprzęt odmroził się całkowicie, umożliwiając dokładne mycie.

Po odłączeniu lodówki z kontaktu, trzeba ją opróżnić, a samą lodówkę zostawić otwartą na oścież. Jedzenie możemy zimą wyłożyć na parapet lub balkon w zabezpieczonej skrzynce, kartonie albo reklamówce, latem zaś można owinąć je grubo papierem i trzymać z daleka od jakiegokolwiek źródła ciepła.

W czasie, gdy lodówka samoczynnie odmraża się (nie wolno odłupywać lodu lub wstawiać do środka kubka z gorącą wodą, gdyż może to uszkodzić sprzęt) myjemy wyjęte półki i szuflady. Woda powinna być ciepła, z dodatkiem detergentu. Elementy dokładnie spłukujemy czystą wodą i wycieramy do sucha.

Gdy lodówka odmrozi się (wycieknie cała woda i odpadnie lód) jej wnętrze umyć można roztworem ciepłej wody z dodatkiem sody oczyszczonej (1 łyżeczka na 1 litr wody), a ślady pleśni usunąć octem. Lodówkę myje się miękką gąbką lub szmatką, spłukuje czystą wodą i wyciera. Gdy lodówka jest sucha, czysta i wywietrzona, można umieścić w niej półki oraz szuflady, podłączyć do prądu i ułożyć produkty spożywcze na swoich miejscach.

Aby w lodówce panował przyjemny zapach, można na miseczce trzymać połówkę cytryny (trzeba ją co kilka dni zmieniać, aby nie zapleśniała).

Warto dbać o lodówkę, ponieważ tylko czysta, delikatnie zamykana i odkażana będzie działać wiele lat i pomoże w utrzymaniu świeżości produktów spożywczych.

Lodówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.