Loading...
Inspiracje

Porcelana

Porcelana

Porcelana to rodzaj bardzo cenionej ceramiki, wynalezionej w Chinach około VII wieku. Wyroby z porcelany są odporne na czynniki zewnętrze, wytrzymałe mechanicznie, nie przepuszczają płynów ani gazów. Porcelana znalazła zastosowanie w wyrobie naczyń, elementów dekoracyjnych, ale także stosuje się ją, jako izolator, czy materiał do wykonywania specjalistycznego sprzętu. Co takiego tkwi w porcelanie, że nazywana była białym złotem i do dziś rozpala zmysły?
PorcelanaNajpiękniejsza porcelana

Porcelanę dzieli się na dwa typu – twardą i miękką. Porcelana miękka w odróżnieniu od twardej jest dużo delikatniejsza, lekka i subtelna. Wyroby z miękkiej porcelany urzekają i odznaczają się lekkim prześwitywaniem. O takie naczynia trzeba szczególnie dbać, ze względu na ich wyjątkową kruchość.

Porcelana

W Polsce można kupić porcelanę sygnowaną znakami kilku miejsc produkcji: Łubiana, Chodzież, Ćmielów, Wałbrzych i Horodnica.

Porcelana to wspaniały prezent dla lata dla np. młodej pary. Wykwint, wysoka jakość i piękno porcelany sprawiają, że zawsze jest modna i podkreśla dobry gust. Kto raz pił herbatę z porcelanowej filiżanki ten wie, jak wspaniale jest celebrować takie chwile.

Porcelana
Porcelana zachwyca od setek lat, jest synonimem luksusu, dobrego smaku i elegancji. Naczynia porcelanowe podkreślają powagę chwili, są uświetnieniem ważnych uroczystości i wydarzeń. Serwisy bywają przekazywane z pokolenia na pokolenie, co świadczy o wielkim sentymencie do porcelany, która z czasem staje się rodzinną pamiątką i skarbem.

Z porcelany wykonuje się też rozmaite bibeloty, wazony, puzderka, a nawet biżuterię.

PorcelanaJak dbać o porcelanę?

Specjaliści zalecają, aby porcelanowe talerze trzymać jeden na drugim, a podczas wyjmowania każdy unosić (nie przesuwać), by nie doszło do zarysowań.

Mycie porcelany wymaga uwagi tak, jak jej suszenie, ponieważ nieumiejętne obchodzenie się z nią prowadzi do stłuczeń i pęknięć. Do mycia należy używać delikatnych środków i miękkich myjek – wykluczone są druciaki i szorstkie gąbki, którymi można zetrzeć dekoracyjne wzory. Niektóre wyroby z porcelany można myć w zmywarkach – objaśniają to oznaczenia producenta, niemniej nigdy nie należy mechanicznie myć naczyń zdobionych złotem lub platyną.

PorcelanaNaczynia z porcelany można stopniowo podgrzewać do temperatury 100 stopni Celsjusza, ale nie wolno np. kłaść półmiska bezpośrednio na źródle ciepła. Niektóre wyroby można wkładać do kuchenki mikrofalowej – nie wolno tego robić z naczyniami złoconymi i zdobionymi platyną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.