Loading...
Urządzanie wnętrz

Wybieramy stół

Stół

Wygodny stół to niezastąpiony mebel w domu i mieszkaniu. Jak wybrać dobry stół do jadalni lub kuchni, jakie materiały są najlepsze i czym kierować się pod względem formy? Zapoznaj się ze wskazówkami, aby dobrać idealny stół, który będzie służył latami całej rodzinie.

Stoły – składane, czy nie?

Stoły rozkładane (rozsuwane albo otwierane, jak książka) to doskonała propozycja dla osób, które na co dzień potrzebują małego stołu, a od czasu do czasu czegoś większego dla gości. Z reguły takie stoły są dość ciężkie i przeważnie wykonane z drewna, dlatego najlepiej wybrać prosty wzór i mebel solidnie wykonany, aby latami służył całej rodzinie i gościom. Duże stoły nierozkładane przydadzą się tym, którzy albo często przyjmują gości lub mają liczną rodzinę (stół zawsze musi pomieścić więcej ludzi) albo mogą sobie pozwolić na posiadanie dużego mebla. Niewielkie stoliki będą odpowiednie do małych mieszkań lub kuchni dla np. par, młodych, bezdzietnych małżeństw albo singli.

Stół

Materiały

Stoły mogą być drewniane, stalowe, szklane lub wykonane z mieszanych materiałów. Przyjmuje się, że stoły z drewna są tradycyjne, ale zawsze modne, ich urok nie przemija i nigdy nie przestają być na czasie. Stoły szklane, stalowe i mieszane bywają meblami-kometami: raz modnymi, raz mniej. Jednak wybór stołu powinien być indywidualną sprawą i nie należy uzależniać decyzji od panujących trendów. Warto pamiętać, że stoły szklane nie są odpowiednie do domów, w którym są małe dzieci, ponieważ mogą być dla nich niebezpieczne, poza tym takie stoły szybko się brudzą i mażą. Decydując się na stół metalowy trzeba wybrać solidny mebel, który z czasem nie zyska luzów na łączeniach. Stoły mieszane zaś stwarzają ciekawe możliwości dekoracji np. pod szklanym blatem można układać wzory z płatków kwiatów lub suszonych owoców. Każdy materiał ma więc swoje zalety, ważne jest, aby rozsądnie wybrać stół, dopasowując go do potrzeb domowników i charakteru wnętrza.

StółFormy

Stoły okrągłe, owalne, kwadratowe, czy prostokątne? Wybór należy do Ciebie. Kształt blatu ma jednak wpływ na ustawność krzeseł i bezpieczeństwo – stoły okrągłe pomieszczą mniej gości, niż prostokątne (porównywalna wielkość), zaś wszelkie ostre kanty i krawędzie mogą być groźne dla dzieci. Warto pamiętać, by kształt stołu pasował do wnętrza, harmonizował z nim, a nie odstawał od reszty mebli. Niech stół będzie miłym miejscem spożywania posiłków, nie zaś niewygodnym, niepasującym do reszty i niebezpiecznym meblem.

Stół

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.