Loading...
Porady

Dbamy o storczyka

Storczyk

Storczyki to wyjątkowo piękne kwiaty, które wspaniale prezentują się w nowoczesnych, jasnych wnętrzach. Ta elegancka roślina wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, aby cieszyć domowników swoimi kwiatami.
Storczyk
Storczyki lubią jasne, słoneczne stanowiska, ponieważ pochodzą z tropików. Tam często rosną na drzewach, pod osłoną listowia, warto więc pamiętać, aby nie stawiać ich w pełnym, ostrym Słońcu.

Storczyk
Storczyki nie lubią regularnego podlewania, cenią za to dużą wilgotność powietrza i częste zraszanie. W okresie letnim preferują obfite podlewanie w chwili, gdy ziemia całkiem przeschnie – podlanie powinno wówczas przypominać tropikalny deszcz, dlatego z powodzeniem można to robić w wannie lub dużej misce. Kwiaty trzeba podlewać wodą o temperaturze pokojowej, odstaną, z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny.

Storczyk
Gdy kwiaty opadną, nadchodzi czas na spoczynek – trwa on 6 tygodni i w tym czasie storczyka nie podlewamy ani nie nawozimy, można tylko zraszać liście. W tym okresie roślina śpi, odpoczywając po kwitnieniu. Kiedy storczyk odpocznie, wypuści nowe pędy – można wtedy powrócić do obfitego podlewania i dokarmiania.

Warto od czasu do czasu przesadzić storczyka – najlepiej wiosną, ale nie częściej, niż co 3 lata. Aby roślina zdrowo rosła, należy wybrać donicę z dużymi otworami wyciekowymi i wykonaną z przeźroczystego plastiku, aby Słońce docierało do korzeni. Przesadzać należy bardzo ostrożnie, gdyż storczyki są delikatne i źle znoszą ugniatanie, czy przytrzaskiwanie. Mieszanka dla storczyka powinna być bardzo przepuszczalna, włóknista, najlepiej z dodatkiem kory.

Storczyk
Ciekawostka – storczyki lubią stały ruch powietrza, gdyż w naturze większość z nich rośnie na drzewach i jest kołysana wiatrem. Zapewnienie im takiego przepływu zapobiega chorobom grzybiczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.