Loading...
Urządzanie wnętrz

Neutralnie, czy awangardowo?

Karnisze_3

Wybór karniszy wbrew pozorom nie jest prostą sprawą, dlatego sukcesywnie wracamy do tego wątku. Pamiętajmy, że karnisze pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również funkcjonalną i organizującą styl pomieszczenia, w którym się znajdują.

Karnisze
Aby dobrać dobry, praktyczny i ładny karnisz, trzeba na początek odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy karnisz powinien być podwójny – na firankę i zasłonkę?
  • Jak szerokie jest okno? (Jeśli ma powyżej 220 centymetrów, to trzeba zamontować wspornik pośrodku karnisza – z sufitu lub ściany)
  • Jakie obciążenie będzie musiał zmieść karnisz? (Ciężar zasłon i firan)

Karnisze_2
Odpowiedzi pomogą w technicznym wyborze karnisza, ponieważ charakteryzują się one rozmaitą wytrzymałością, odpornością na obciążenia itp.

Pozostaje jeszcze najistotniejsze pytanie:

W jakim stylu urządzamy pomieszczenie?

Tu z reguły o odpowiedź jest trudniej, dlatego poniżej zamieszczamy małą ściągę:

Wystrój neutralny, naturalny – we wnętrzu dominują jasne kolory ziemi: delikatne zielenie i brązy, beże. W takich pomieszczeniach sprawdzą się klasyczne jasne karnisze z drewna.

Wystrój przytulny – we wnętrzu najwięcej jest ciepłych kolorów i nieco fantazyjnych, rustykalnych faktur, dlatego najlepiej dobrać tutaj drewniane, ciemne karnisze.

Wystrój elegancki – wytworność wnętrza podkreślą metalowe karnisze w szlachetnych kolorach starego złota, mosiądzu lub stali.

Wystrój oszczędny – ascetyczny, minimalistyczny pokój trudno dekorować, niemniej, by nie przypominał szpitalnej sali można do niego wprowadzić ciemne karnisze z polerowanego drewna zakończone metalowymi nasadkami.

Wystrój awangardowy – w takich fantazyjnych pomieszczeniach sprawdzą się metalowe, bardzo osobliwe karnisze z różnymi, ciekawymi końcówkami.

Karnisze_3
Karnisze_4

Karnisze_5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.