Loading...
Porady

Dobieramy doniczkę

Doniczka

Dobra doniczka sprawia, że kwiat rośnie bujnie i zdrowo, co cieszy oko tego, kto uprawia roślinkę. Gdy jednak kwiatek choruje, często powodem jest źle dobrany pojemnik, w którym rośnie. Czym kierować się w wyborze doniczki i po czym poznać, że przyszła pora na przesadzanie?
Doniczka
Gdy kupujemy kwiat, powinniśmy sprawdzić jego doniczkę, ponieważ trzeba skontrolować, czy roślinka może w niej jeszcze rosnąć, czy trzeba ją przesadzić. Najpierw oglądamy pojemnik – musi on być dostosowany do wysokości rośliny i jej ciężaru. Lekkie, płytkie donice źle wróżą uprawie palmy, a zbyt głębokie kaktusów. Ważna jest też ilość otworów odpływowych na dnie naczynia – donice plastikowe muszą mieć kilka drobnych dziurek, zaś ceramiczne lub gliniane jeden spory otwór na środku dnia. Jeśli jakiś parametr nie został spełniony, kwiat kwalifikuje się do przesadzenia. O przesadzeniu trzeba także pomyśleć wtedy, gdy korzenie rośliny wystają przez otwory odpływowe – bryła korzenna musi mieć przestrzeń, by się rozrastać, a wraz z nią cały kwiat. Gdy donica jest zbyt ciasna, roślina nie rośnie, może zacząć marnieć, czy nawet rozsadzić zbyt małe lokum.

Doniczka
Jeśli z różnych względów trzeba kwiat przesadzić, to wybieramy odpowiednią donicę – płytką dla kaktusów, wysoką dla palm, plastikową dla paproci, szklane dla storczyka itd. Przyjmuje się, że ciężkie, masywne rośliny potrzebują stabilnych donic, zaś te lżejsze – delikatniejszych. Kwiat potrzebuje z reguły donicy tylko nieco większej, niż poprzednia, bo zapobiega to zaleganiu wody w glebie i gniciu korzeni – warto kupić pojemnik o 2 cm większy w średnicy, niż ten, który wymieniamy. Jeśli bryła korzeniowa jest bardzo zbita i zajęła prawie całą starą doniczkę, to można kupić większy pojemnik – ze średnicą o 3-4 centymetry większą.

Doniczka
Doniczki wykonywane są z rozmaitych materiałów – gliny, ceramiki, szkła, stali, plastiku itd. Rośliny można także trzymać w emaliowanych garnkach, wiadrach i miskach, w filiżankach, kubkach, dzbanach, łupinach kokosa, czy dużych muszlach – wszystko zależy od gatunku kwiatu, jego wymagań i naszej fantazji. Trzeba jednak pamiętać, by pojemniki odpowiednio przygotować na przyjęcie lokatora – wybić otwory odpływowe, wypalić je itp.

Doniczka
Donica to piękna dekoracja do domu – nowoczesne pomieszczenia wspaniale komponują się z doniczkami szklanymi i ze stali, zaś wnętrza rustykalne z kwiatami w emaliowanych dzbanach, czy misach. Uniwersalne są pojemniki plastikowe i ceramiczne – w ich przypadku można zaszaleć z kolorami i wzorami, które są tłoczone lub wypalane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.