Loading...
Ogród

Rattan – wady i zalety

Rattanowe krzesła

Rattan to popularny w meblarstwie i wikliniarstwie surowiec, który otrzymuje się z łodyg rotangu – gatunku palmy, rosnącej w Indiach i na Cejlonie. Z łodyg wykonuje się piękne meble ogrodowe i do domu oraz kosze.
Rattanowe krzesła
Witki rattanowe są bardzo giętkie, elastyczne i wytrzymałe, dzięki czemu produkuje się z nich trwałe oraz atrakcyjne wizualnie meble. W naturze rattan jest miodowy lub oliwkowy, ale łatwo poddaje się barwieniu bejcami, więc w ofercie dostępna jest pełna gama kolorów.

Zaletami mebli z rattanu, szczególnie ważnymi dla osób żyjących ekologicznie, jest ich naturalność. Rattan jest odporny na działanie wody, wysokich temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Meble rattanowe są bardzo lekkie, co sprzyja łatwej aranżacji.

Wadami mebli rattanowych jest ich nieodporność na mróz i bezpośrednie nasłonecznienie – w takich warunkach ulegają blaknięciu i szybszemu zniszczeniu, dlatego zaleca się do pomieszczeń oraz zadaszonych obiektów (zadaszone balkony i tarasy, powierzchnie osłonięte markizami itp.)

Stół z rattanu

Czyszczenie i konserwacja

Meble z rattanu czyści się w prosty sposób, przecierając miękką szmatką z flaneli i odkurzając. Nie należy ich moczyć (np. myć pod prysznicem), ponieważ szarzeją i matowieją. Meble ogrodowe z rattanu wymagają raz do roku gruntownego oczyszczenia, pomalowania i polakierowania. Aby zapobiec matowieniu mebli, można sporadycznie i oszczędnie przecierać je roztworem wody, wody utlenionej i soku z cytryny, gdzie na litr czystej wody przypadają po 4 łyżki wskazanych dodatków. Meble naciera się odciśniętym wacikiem kosmetycznym, zanurzonym wcześniej w przygotowanym konserwancie.

Cytryna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.