Loading...
Porady

Usuwamy plamy i zapachy

Sprzątanie

Uporczywe plamy na podłogach i sprzętach, czy nieprzyjemne zapachy szafek lub lodówki, mogą doprowadzić do irytacji każdego domownika. Dokładamy przecież starań, by nasze domy lśniły czystością, były pachnące i przyjemne – czasem jednak to za mało i wtedy warto sięgnąć po niestandardowe, ale skuteczne sposoby walki z wrogiem.
Sprzątanie
Zapach stęchlizny

Jeśli w szafkach utrzymuje się nieprzyjemny zapach stęchlizny to znak, że uległa zawilgoceniu, a wraz z nią zawartość. Często zatęchłą odzież trzeba wyrzucić, zawilgocone jedzenie także nie nadaje się do spożycia, gdyż zawiera groźne dla zdrowia grzyby i pleśnie. W takiej sytuacji należy zadbać o osuszenie szafki – opróżnić ją, otworzyć na oścież i poczekać, aż całkowicie wyschnie. Należy również usunąć lub zminimalizować przyczynę wilgocenia – gdy się to uda, trzeba zabrać się za odświeżenie szafki. Pierwszym krokiem powinno być dokładne jej umycie ciepłą wodą z dodatkiem płynu do drewna – gdy szafka wyschnie, można umieścić w niej talerzyki z uprażonymi ziarnami kawy, pochłaniające nieprzyjemne zapachy.

Pleśń pod prysznicem

Plamy pleśni za zasłonie prysznica wyglądają bardzo nieatrakcyjnie – drobne kropki wystarczy przetrzeć wacikiem nasączonym w wybielaczu lub płynie typu Domestos. Jeśli zasłonka jest silnie zapleśniona, trzeba wyprać ją ręcznie w roztworze wody i wybielacza. Na przyszłość warto pamiętać, by po kąpieli zasłonkę rozwiesić, aby wyschła.

Brzydki zapach w lodówce

Lodówkę, która uwalnia nieprzyjemny zapach, trzeba odłączyć od prądu i rozmrozić. O tym, jak rozmrażać lodówkę pisaliśmy TUTAJ. Gdy sprzęt jest już czysty i bezwonny, można zapobiegać nawrotom brzydkiego zapachu – mocno pachnące potrawy przechowywać w szczelnych pojemnikach, czosnek w zamkniętym słoiku, pilnować, by wędliny, jogurty, czy sałatki nie zepsuły się, a owoce i warzywa zapleśniały. Warto w lodówce trzymać spodek z połówką cytryny lub miseczkę z uprażoną kawą – pochłaniają one zapachy.

Krążki na meblach

Gdy na drewnianej powierzchni postawimy kubek z gorącym napojem lub talerz parującej zupy, na meblu zostaje biały okrąg. Zwykle trudno go usunąć zwykłym płynem do mebli, dlatego warto znać patent – korek od wina namacza się w oleju spożywczym, wkłada do popiołu (z kominka lub papierosa) i czyści dane miejsce. Rysy na meblach pokryj bezbarwną wazeliną kosmetyczną, pozostaw na dobę i wypoleruj miękką szmatką.

Rysy na podłodze

Gumowe podeszwy butów mają tendencję do zostawiania czarnych smug na podłogach – można się ich pozbyć szkolną gumką do mazania ołówka albo wyczyścić wacikiem nasączonym w terpentynie.

Lustro z połyskiem

Brudne lustro warto przetrzeć wodą z płynem do naczyń, osuszyć miękką szmatką,  a potem spryskać płynem do szyb i wypolerować papierowym ręcznikiem. O myciu okien i innych powierzchni szklanych pisaliśmy TUTAJ. Bardzo brudne, zatłuszczone lustro można wyczyścić papką z kredy szkolnej i spirytusu. Pozłacane ramy luster lub obrazów dobrze jest przecierać połówką cebuli.

Tłuste klamki

Mosiężne klamki czyści się papką z roztartej kredy i spirytusu, a wszelkie zielonkawe naloty masą z popiołu i soku z kiszonej kapusty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.