Loading...
Porady

Klatka dla ptaszków

Papuga ara

Jak wiadomo, zwierzęta najlepiej czują się na wolności. Nie znaczy to jednak, że trzeba wyrzekać się posiadania papużek, czy kanarka – wystarczy stworzyć im jak najlepsze warunki życia w naszym mieszkaniu, dobierając odpowiednią, a przy tym dekoracyjną, klatkę.

Kanarek w klatce
Przyjmuje się, że nowoczesna i bezpieczna klatka dla ptaków trzymanych w domu powinna posiadać wąskie metalowe pręty oraz plastikową szufladę, która wysuwa się w celu czyszczenia. Do tej szuflady wsypuje się także piasek, stawia zabawki itp. Klasyczna klatka często jest funkcjonalna i zdrowa dla ptaszków, ale nie grzeszy urodą. Jak to zmienić?

Wybierając klatkę, zwróćmy uwagę na materiał – ważne, by był trwały, a poszczególne elementy dobrze zamocowane. W dalszej kolejności zwróćmy uwagę na kształt klatki – może być to prostopadłościan, stożek lub sześciokąt. Istotne jest, by klatka była dość duża – mieszkańcy muszą w niej polatywać i czuć się swobodnie. Warto wybrać klatkę w ładnym, atrakcyjnym kolorze – pręty mogą być w barwie miedzy, stali lub imitować drewno. Ważne jest, by pokrywający je lakier nie odpryskiwał – zjedzenie go może zaszkodzić ptaszkom. Klatka musi posiadać patyki do siadania, poidełko i pojemnik na jedzenie, od czasu do czasu można podawać ptaszkom smakołyki w postaci kolb z ziarnami (można je kupić w sklepach zoologicznych) lub, w zależności od gatunku, tartą marchewkę albo kiełki.

Papuga ara
Nowoczesne, designersie klatki mogą przypominać domy, samochody lub odwrotnie – być bardzo proste, monochromatyczne. Wybór jest ogromny, dlatego warto dłużej poszukać dobrej klatki, która będzie wygodnym domem dla ptaszków i dekoracją mieszkania.

Papużka falista w klatce
Wskazówki

Klatkę warto postawić w miejscu wolnym od przeciągów, które szkodzą zwierzakom. Należy podwiesić ją lub ustawić na stoliku, aby ułatwić sobie sprzątanie – ptaszki często kąpią się w piasku, wytrząsając go poza klatkę lub też wyrzucają łuski nasion z karmidełka. Warto zaopatrzyć się w przepuszczający powietrze, ale ciemny materiał – można nim przykryć klatkę, by z samego rano nie zostać obudzonym ptasim szczebiotem.
Zaleca się, by ptaszki od czasu do czasu wypuszczać z klatki – sprzyja to ich dobrej kondycji i samopoczuciu. Aby móc wypuścić zwierzątko, trzeba je najpierw oswoić – początkowo przemawiać cicho do ptaszka, nie wykonywać przy nim szybkich ruchów, nie płoszyć. Z czasem, gdy ptaszek przywyknie do nowego domu, można zachęcać go, by jadał nam z ręki, czy siadywał na palcu (w klatce). Gdy zwierzątko oswoi się z nami, można otworzyć klatkę i pozwolić mu polatać, czy wykąpać się w talerzu wody o temperaturze pokojowej. Kiedy się zmęczy, wróci do klatki lub pozwoli się schwytać.

Papużka falista
Uwaga!

Ptaszka z klatki wypuszczamy tylko w odpowiednio przygotowanym pokoju – trzeba zamknąć okna, drzwi i lufciki, zasłonić przewody kominowe i pozamykać meble. W oknach trzeba posiadać firanki zasłaniające całą szybę, aby ptaszek nie zderzył się z niewidoczną dla niego przeszkodą. Należy też zasłonić szklane witryny, pochować bibeloty i osłonić grzbiety książek (wiele papużek chętnie je podgryza). Trzeba być przygotowanym, że ptaszek może nabrudzić – warto osłonić wrażliwe meble i dywany gazetami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.