Loading...
Remont

Dobre okna do domu

Okno

Okna są niezbędnym elementem konstrukcji domu i mieszkania – pełnią szereg funkcji praktycznych oraz podnoszą estetykę budynku, w którym mieszkamy. Wybierając okna trzeba więc zwrócić uwagę na szereg czynników, które świadczą o tym, czy są wartościowe i odpowiednie dla nas.

Okno

Obecnie dokładne parametry okien dostępne są u producenta, w instrukcji montażu i specyfikacji technicznej. Dzięki nim można dowiedzieć się nie tylko tego, z jakich materiałów wykonano okna, ale także tego, czy mają odpowiedni współczynnik cieplny, czy umożliwiają naturalną wentylację albo czy są antywłamaniowe. Szereg innych parametrów dostarczy nam niezbędnych informacji, dzięki którym wybierzemy najlepsze dla nas okna.

Krok pierwszy – materiał

O tym, z czego wykonane będą nasze okna, decyduje szereg czynników, w tym: typ budynku mieszkalnego, region zamieszkania, miejsce zamieszkania (wieś/miasto), współczynnik przestępczości i wandalizmu, nasze oczekiwania estetyczne i możliwości finansowe.

Należy pamiętać, że okna dobieramy ze względu na warunki ich użytkowania – inne okna sprawdzą się w hałaśliwym mieście, inne na cichej wsi; odmienne okna wybierają mieszkańcy Polski borykający się z mroźnymi zimami, inne zaś Pomorzanie, którzy z reguły przeżywają łagodne zimy. Warto sprecyzować to, gdzie mieszkamy, w jakim budynku, jaki jest poziom hałasu na zewnątrz, czy borykamy się ze srogą zimą, silnymi wiatrami lub obfitymi opadami śniegu. To wszystko pomoże w dobraniu idealnych okien, które będą funkcjonalne i piękne.

Okna z drewna to pomysł dla osób, które cenią tradycyjne, naturalne rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu i sprzyjające zdrowiu. Dzisiejsza stolarka jest piękna, trwała, łatwa w pielęgnacji i naprawach. Warto wybierać okna wykonane z drewna gatunków liściastych, ponieważ łatwiej o nie dbać, konserwować, malować itd.

Okno

Okna wykonane z PCV odznaczają się niską ceną i trwałością, są także lekkie i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Ich wada jest jednak to, że często bywają zbyt szczelne, co doprowadza do zawilgocenia pomieszczenia, w którym nie panuje naturalny, zdrowy ruch powietrza. Trzeba tez mieć na uwadze, że okno z PCV zazwyczaj nie nadaje się do naprawy po tym, jak zostanie uszkodzone.

Okna aluminiowe są bardzo wytrzymałe, trwałe i nie szkodzą środowisku, ale ich wadą jest wysoka cena, która zniechęca wielu klientów do zakupu.


Parametry

Wybierając okna trzeba zwrócić uwagę na ich szczelność zgodną z normami – za mało szczelne okno będzie sprzyjać wyziębianiu pomieszczeń, zaś zbyt szczelnie doprowadzi do jego zagrzybienia. Okna mimo wszystko powinny być dość szczelne, aby pełnić rolę izolacji termicznej i akustycznej.

Okno
Warto zdecydować się na okna antywłamaniowe, gdy mieszkamy w niebezpiecznej dzielnicy, na parterze, często wyjeżdżamy lub jeśli po prostu odczuwamy taką potrzebę. Takie okna utrudniają włamanie, ponieważ posiadają odpowiednią konstrukcję i zabezpieczenia. Często bywają także dodatkowo okratowane lub zaopatrzone w żaluzje antywłamaniowe. Dobrze jest wybrać okna z szybami warstwowymi – nawet w razie wybicia szyby nie rozpada się ona, tylko zatrzymuje na folii, co może zniechęcić złodzieja do dalszych prób włamania.

Okno

Wskazówka

Pamiętajmy, by wybrać okna bezpieczne, atrakcyjne wizualnie, wykonane z dobrych materiałów i funkcjonalne. Niech ułatwiają one mycie, zamiast go utrudniać – miejmy to na uwadze, jeśli marzymy o tym, by wszystkie okna w naszym domu były bardzo duże i nietypowe. Wszak o pięknie okien świadczy ich czystość – nawet najpiękniejsze i drogie okna będą wyglądać fatalnie, jeśli nie zadbamy o ich higieniczny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.