Loading...
Technologie

Nowoczesność w budownictwie

Technologie budowlane

Polscy jako naród są silnie związani z tradycją. Mamy skłonność do przywiązywania się do rozmaitych rzeczy – przedmiotów, obrzędów, marek itd. Również w kwestii budownictwa bardziej ufamy sprawdzonym rozwiązaniom, niż innowacyjnym, nowatorskim pomysłom. Nie zawsze taka zachowawczość jest dobra – dowodem są technologie budowlane.
Technologie budowlane

Dawniej

Kiedyś budowano domy z tego, co było pod ręką, co było bardziej dostępne – przykładem są cegły czy drewno. To naturalne, zdrowe materiały, które jednak mają swoje wady – niszczeją albo są dość drogie. Mimo to nawet dziś wiele osób chwali sobie te materiały, ponieważ budowali z nich ich dziadkowie i przeżyli w takich domach wiele szczęśliwych lat. Jednak z czasem technologie i tworzywa ulegają zestarzeniu – jak więc odróżnić dobre przywiązanie do tradycji od zamknięcia na nowoczesność?

Technologie budowlane

Dziś

Jak zwykle w ważnych kwestiach najlepszy jest umiar – zdrowy rozsądek. Korzystanie z pionierskich, niesprawdzonych technologii może być ryzykowne, gdyż materiały czy technologie mogą nie być bezpieczne dla użytkowników. Korzystanie wyłącznie z nowości budowlanych jest również drogie – nowe, opatentowane rozwiązania mają z reguły dość wysokie ceny. Z drugiej jednak strony groźne może być także ślepe podążanie za tradycją – tu przykładem może być azbest, który jak wiadomo jest niebezpieczny dla zdrowia, a kiedyś nagminnie korzystano z niego w budownictwie. Jak więc osiągnąć zdrowy i bezpieczny konsensus?

Najlepiej wybierając materiały czy technologie budowlane, kierować się rzetelnymi i sprawdzonymi poradami. Możemy w tym celu konsultować się z architektem, dobrym budowlańcem, swoje wątpliwości przesłać do odpowiedniego instytutu itd. Warto także popytać rodziny i znajomych, którzy niedawno budowali dom lub remontowali mieszkanie, z jakich materiałów i rozwiązań korzystali. Trzeba zawsze sprawdzać, że dany materiał posiada niezbędne atesty i zgody na użytkowanie – świadczy to o bezpieczeństwie ich użytkowania.

Technologie budowlane

Nowe nie znaczy złe – ale dawne także może okazać się zawodne. Kierując się zdroworozsądkowym myśleniem można wiele zyskać – ekonomiczne, funkcjonalne i trwałe połączenie tradycji z nowoczesnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.