Loading...
Metamorfozy wnętrz

Powiększymy mały salon

Salon

Nieduży pokój dzienny to wyzwanie dla tego, kto podejmuje się jego aranżacji. Chcemy w końcu, by był nie tylko ładny ale i funkcjonalny, często z wygodnym miejscem do spania. Jak to osiągnąć?

Salon

Kolory

Małe pomieszczenia nie mogą być ciemne. Chodzi zarówno o kolory ścian jak i mebli, obić, dywanów itd. Warto ściany pomalować jasnymi barwami – pięknie prezentują się ciepłe beże, karmele i biszkopty. Możesz także posłużyć się trikiem – na jednej ze ścian umieść fototapetę ilustrującą wejście do ogrodu lub widok, który posiada głębię. Meble dobieraj rozważnie – unikaj ciemnych obić i ciemnego drewna. Zdecyduj się na łagodne kremowe kolory i jasne, naturalne drewno. Salon ożywisz kolorowymi poduszkami i niedużą ilością barwnych dodatków – wazonem, czy dywanikiem w paski.

Salon

Meble

W małych pokojach nie sprawdzają się siermiężne szafy, meblościanki, ciężkie stoły i duże sofy. Duże meble sprawiają, że pokój automatycznie się kurczy. Dlatego staraj się wybierać meble lekkie i niewielkie np. dwie małe sofy zamiast dużej kanapy i małą ławę kawową zamiast kilkuosobowego stołu obiadowego.

Powiększamy

Z małego pokoju usuń zasłony – pozostaw lekkie, zwiewne firanki i roletki. Staraj się wpuścić do pomieszczenia możliwie dużo słońca – naturalne światło pięknie powiększa nieduży metraż. Jeśli wybierasz sztuczne oświetlenie, czyli lampy, zdecyduj się na górne oświetlenie i jedną lampę stojącą. Dzięki temu możesz lampę przenosić w miarę potrzeb.

Salon

Postaraj się nie zaśmiecać pokoju – regularnie w nim sprzątaj i porządkuj rzeczy. Niedopuszczalne jest trzymanie na widoku stert ubrań, książek, gazet, czy opakowań po jedzeniu – optycznie zmniejsza to wnętrze.

Nie kolekcjonuj nadmiaru ozdób i bibelotów – duża ich ilość przytłacza i sprawia, że automatycznie zaśmiecamy salonik. Ta zasada dotyczy też obrazów i zdjęć – wybierz jeden obraz i najwyżej kilka zdjęć w ramkach. Unikaj wszelkiej przesady w tego typu dekoracjach, by nie nadać pokojowi wyglądy graciarni, czy muzeum.

Salon

Wskazówka

Zainwestuj w lustro na ścianę w pokoju dziennym. Zrezygnuj wtedy z obrazów. Lustro nie lubi konkurencji, ale ono samo nie powinno być zbyt zdobne – zachowaj umiar. Umiar i zdrowy rozsądek są tym, co powinno Ci towarzyszyć podczas urządzania małego salonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.