Loading...
Remont

Układamy mozaikę

Mozaika na talerzu

Chciałabyś małym kosztem odświeżyć swój stół albo doniczki z kwiatami? Nic prostszego! Jeśli poświęcisz nieco czasu, możesz ułożyć niepowtarzalną mozaikę, która ozdobi to, co zechcesz.

Mozaika

Materiały:

  • odpowiednia ilość tworzywa na mozaikę – malutkie płytki ceramiczne, odłamki szkła, muszelki, kamyczki itp.
  • klej do glazury
  • masa fugowa
  • nieduża fugownica, patyczek do lodów albo listewka drewniana
  • szmatka lub waciki
  • alkohol albo denaturat

Mozaika

Wykonanie

1.    Przedmiot, który chcemy pokryć mozaiką (donica, ramka zdjęcia, rama lustra, blat stołu) należy oczyścić i odtłuścić. Do odtłuszczenia powierzchni używamy szmatki lub wacika nasączonego lekko denaturatem albo alkoholem.

2.   Układamy mozaikę – wzór powinien być ciasny, aby elementy tworzyły ładny obraz i pozwoliły na estetyczne wypełnienie masą fugową. Podczas układania można postępować dwojako – albo najpierw ułożyć wzorek a potem po kolei przyklejać każdy element albo od razu nanosić klej i dociskać dekoracje do podłoża. Tak postępuje się z kawałkami płytek lub kafelków, odłamkami szkła, kamyczkami itp. Wzory mogą być z łączonych materiałów (szkło plus glazura, kamyki plus kafelki). Gdy klej wyschnie, nakładamy masę fugową zgodnie z instrukcją producenta. Jeśli zdobimy coś np. muszelkami, to nie stosujemy już fug.

3.   Gdy dekorujemy ramki lub doniczki wystarczy, że poczekamy aż wszystko wyschnie i utwardzi się. W przypadku blatu stołu dobrym pomysłem jest zamówienie tafli szkła na wymiar, aby uniknąć nierówności i szybkiego zużywania się mozaiki. Jeśli wzór jest gładki, wystarczy przeźroczysta cerata.

Mozaika

Inspirację co do tego, jak można układać mozaiki, można czerpać z dział sztuki – to bardzo stara metoda zdobnicza, która pozostawiła wiele pięknych wyrobów. Nam szczególnie podobają się wzory greckie, utrzymane w bieli i błękitach, obrazujące morze oraz rozmaite, symboliczne wzory np. meandry.

Mozaika

Materiał do układania mozaik można zdobyć samemu, dzięki zbieraniu drobnych kamyczków na plaży oraz muszelek. Płytki można pociąć samemu, pokruszyć lub rozbić, kupić nieduże dekoracyjne kafelki itd. Kawałki mogą być regularne lub nieregularne, wszystko zależy od inwencji twórcy mozaiki.

Mozaika na talerzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.