Loading...
Inspiracje

Schody jak marzenie

Ergo-Drew

Jeśli jesteś na etapie budowy domu lub gruntownego remontu mieszkania, rozważasz zapewne zakup idealnych schodów. To ważny element wyposażenia, który umożliwia przemieszczanie się, przenoszenie rzeczy i lepsze wykorzystanie przestrzeni (strych, poddasze, piwnica, antresola). W dzisiejszym artykule opiszemy schody drewniane – zajmiemy się ich zaletami, pielęgnacją i cechami skłaniającymi do wyboru konkretnego rodzaju drewna i modelu schodów.

Schody drewniane

Schody z drewna posiadają więcej zalet, niż wad. To piękny, funkcjonalny element, który mimo dość wysokiej ceny i konieczności konserwacji odznacza się atutami, które w całości pokrywają te niedogodności. Drewniane schody są piękne – to pierwsza wielka zaleta. Wnoszą do domu lub mieszkania unikalny klimat, dodają nastrojowości i podkreślają styl: nowoczesny, tradycyjny lub artystyczny. Z drewna można wyczarować wspaniałe stopnie i poręcze, które wyglądają atrakcyjnie i są praktyczne. Drewno krajowe oraz egzotyczne pozwala na osiągnięcie wspaniałego efektu estetycznego, co doceniają domownicy i goście. Warto także wiedzieć, że drewno zatrzymuje ciepło, nie powoduje uczuleń i jest miłe w dotyku.

Ergo-Drew

Wybór

Decydując się na schody z drewna trzeba zadać sobie pytanie, w jakim stylu urządzamy dom albo mieszkanie. Rozmaite gatunki drewna mają bowiem różne kolory i wzory słojów a producenci oferują wiele modeli schodów. Warto pamiętać, że inne schody podkreślą urok wnętrz minimalistycznych, inne nowoczesnych a jeszcze inne kameralnych, rustykalnych. Ważne jest także wykorzystanie schodów – te na klatce schodowej powinny być wykonane z trwałego drewna egzotycznego, odpornego na ścieranie i wilgoć. Jasne gatunki drewna ożywiają pomieszczenie i optycznie je powiększają (klon, modrzew, sosna) zaś ciemne (dąb) dodają wnętrzu powagi. Lekkie schody dobrze prezentują się w nowoczesnym domu, cięższe z kolei w tradycyjnym.

Ergo_Drew

Pielęgnacja

Schody z drewna wymagają naszej troski i uwagi – trzeba o nie zadbać, aby latami były piękne oraz zdrowe. Wbrew pozorom nie jest to pracochłonne i zajmuje mniej czasu, niż czyszczenie schodów betonowych (brud się do nich lepi). Drewniane schody należy kilka razy w tygodniu przecierać zwilżoną szmatą lub mopem z kilkoma kroplami środka myjącego. Jeśli mamy schody malowane a kolor stracił już świeżość, trzeba farbę zetrzeć, powierzchnie wyszlifować i wymyć ciepłą wodą, po czym (po wyschnięciu) powtórnie pomalować. Obecnie nie zaleca się już pastowania schodów z drewna – są dobrze zaimpregnowane u producenta a nakładanie pasty sprawia, że stają się śliskie i niebezpieczne.

Ergo-Drew

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.