Loading...
Inspiracje

Noże w domu

Noże

Dobre noże to najlepszy przyjaciel każdego, kto urzęduje w kuchni. Ważne jest, aby były ostre, bezpieczne w użytkowaniu i pomagały w codziennych (i niecodziennych) kuchennych zmaganiach. Dobre noże mają jednak swoją cenę – gwarantujemy, że lepiej wydać więcej na porządne noże, niż korzystać z takich, które szybko stają się tępe i nie pozwalają się naostrzyć. Przedstawimy też krótki wpis o tym, jaka jest „nożowa podstawa kuchenna”.

Noże

W każdej kuchni przydałby się profesjonalny, duży zestaw noży, ale one mają swoją wygórowaną cenę. Nie każdy chce wydawać sporą kwotę na noże lub trzymać w kuchni narzędzia, z których korzysta sporadycznie. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest kupienie zestawu podstawowego lub nabywanie noży na sztuki. Pamiętaj jednak, by nie oszczędzać na jakości – to pozorna oszczędność, ponieważ kiepskie noże zużywają się szybciej i trzeba je wymieniać na nowe. Zwracaj też uwagę na kwestie bezpieczeństwa – noże muszą być solidnie osadzone, wyważone i w pełni bezpieczne w trakcie użytkowania.

Nóż

Podstawa kuchenna

W każdej kuchni musi znaleźć się „nóż szefa” o długości około 20 centymetrów, o dość szerokim ostrzu i solidnym uchwycie. Taki nóż mimo sporych gabarytów jest bardzo uniwersalny – pozwala na wygodne krojenie na plastry, siekanie, rozgniatanie, pełni także rolę deski (można zgarnąć na niego posiekaną żywność i przełożyć do garnka).

Nóż o wąskim, długim ostrzu sprawdza się znakomicie podczas krojenia wędlin – jego kształt pomaga uzyskać cienkie, apetyczne i równe plasterki.

Osobom lubiącym spędzać czas w kuchni, można polecić także sztywny nóż z wąskim końcem do oddzielania mięsa od kości oraz tasak do siekania mięsa. Przydatna może być również piłka do przecinania kości oraz elastyczny, miękki nóż do filetowania ryb.

Nożyk o spiczastym czubku to niewielkie, ale bardzo przydatne narzędzie. Taki nieduży nóż służy głównie do krojenia warzyw, owoców, pomoże ściągnąć z wędliny folię, czy odkroić nieduży kęs jedzenia.

Nóż o piłkowanym ostrzu to niezbędnik do krojenia wszelkiego pieczywa i ciast – jego kształt pozwala uniknąć naciskania na jedzenie, które w trakcie czynności może zostać zgniecione.

Noże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.