Loading...
Inspiracje

Wybieramy kieliszki

Wino czerwone

Kieliszki to ważny element w domu – dzięki nim można w pełni cieszyć się trunkami i wykazać dobrym smakiem. Jak wiadomo, w innych naczyniach pijemy różne rodzaje wina, szampany, likiery, koktajle itd. Można nabyć kieliszki uniwersalne(np. preferujemy określony gatunek alkoholu lub nie dysponujemy miejscem lub środkami na kilka kompletów naczyń), ale jeśli mamy możliwość zakupienia dedykowanych, to wybierzmy idealne pod alkohol kieliszki.

Wino czerwone
Wino czerwone

Wina

Wina w zależności od rodzaju powinno się pić w różnych typach kieliszków. Kieliszki do win czerwonych nie powinny być ozdabiane, barwione ani grawerowane, za to ważne jest, by produkowane je cienkiego szkła. Takie kieliszek nie jest zbyt wysoki, ma średniej wysokości, dość szeroką czaszę. Dzięki temu aromat i smak wina lepiej się uzupełniają, przynosząc pijącemu więcej przyjemności. Do win białych nadają się kieliszki wyższe i smuklejsze, niż do czerwonych, ponieważ takie wina mają delikatny, łatwo ulatniający się zapach, który w wąskim szkle utrzymuje się dłużej. Kieliszki do win białych mają też dłuższą nóżkę, co zapobiega zbyt szybkiemu nagrzaniu się trunku. Wino typu sherry pije się zwykle przez posiłkiem w celu zaostrzenia apetytu. Kieliszki do sherry są dość niskie, ze stromym dnem, co pozwala lepiej delektować się smakiem napoju. Zwyczajowo w przypadku win (poza musującymi) kieliszek napełniamy do połowy wysokości.

Wino białe
Wino białe

Szampan i wina musujące

Alkohole z bąbelkami wymagają wysokich, smukłych kieliszków typu flet. Błędem jest podawanie szampana w płaskim, koktajlowym kieliszku – bąbelki z takiego naczynia uciekają bardzo szybko i alkohol traci smak. Dobre kieliszki do wina musującego lub szampana sprawiają, że bąbelki pozostają w napoju do samego końca, gdyż wąskie naczynie uniemożliwia ich uciekanie – kieliszek lekko zwęża się u góry. Trunki takie jak szampan i wino musujące mogą zajmować 2/3 objętości kieliszka.

Szampan
Szampan

Koktajle

Koktajle cieszą się dużą popularnością, dlatego warto wiedzieć, że najlepsze do nich kieliszki na długiej nóżce mają osadzoną dość płytką czarkę w rodzaju odwróconego stożka.

Koktajl
Koktajl


Likiery

Kieliszki do likierów przypominają te do wina, są jednak od nich dużo mniejsze i mają pojemność około 50 mililitrów.

Likier
Likier

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.