Loading...
Porady

Wybieramy materac

Materac

Śpimy przeciętnie około 8 godzin na dobę – przesypiamy więc jedną trzecią naszego życia, aby z pozostałej części móc korzystać aktywnie oraz pełnie. By nasz sen był efektywny, zdrowy i satysfakcjonujący, potrzebujemy dobrego łóżka a w nim idealnie dobranego materaca. Jak wybrać taki materac, aby rano budzić się wypoczętym i bez bólu?

Materac

Czy mam zły materac?

Jeśli budzisz się zmęczony, boli Cię kark, plecy, ramiona lub nogi, miewasz często nocne skurcze albo od rana cierpisz na ból głowy możliwe, że masz źle dobrany materac. Materac zbyt miękki sprawia, że ciało męczy się z nocy podczas zmiany pozycji, zbyt twardy zaś powoduje niedokrwienie pewnych partii ciała. W obu przypadkach sen jest nieefektywny, powoduje frustrację, jest przyczyną osłabienia, zmęczenia, nerwowości czy problemów bólowych. W takich sytuacjach konieczne jest wyeliminowanie tego, co wywołuje złe samopoczucie – niewłaściwego materaca. Materac nie spełnia swoich funkcji także wtedy, gdy ma więcej niż 8-9 lat, widać na nim odkształcenia albo ma zniszczoną powłokę.

Materac

Jak rozpoznać dobry materac?

Gdy wybieramy w sklepie nowy materac, dobrze jest wysłuchać sprzedawcy, ale nie nastawiać się zbytnio na jego sugestie. Wybór jest kwestią indywidualną i coś, co odpowiada większości klientów, nie musi pasować Tobie. Podczas poszukiwań warto zwrócić uwagę, by materac był średniej twardości oraz miał 7 sfer twardości. Zróżnicowane, liczne sfery odpowiednio podtrzymują partie ciała, sprzyjając regenerującemu snu. Istnieją tańsze materace o mniejszej ilości sfer, ale mogą one nie być wystarczające dla Ciebie. Materac trzeba wypróbować już w sklepie – należy się na nim położyć. Jeśli sypiamy z kimś, osoba ta także musi dokonywać z nami zakupu i testować materac. Dobry materac nie może mieć wyczuwalnych sprężyn ani nierówności, musi dobrze podtrzymywać ciało. Warto podczas leżenia wsunąć dłoń pod kość krzyżową – powinna ona wejść z lekkim oporem. Jeśli oporu nie ma lub jest duży, materac jest dla nas nieodpowiedni. Materac musi być dłuższy o co najmniej 20 centymetrów od najwyższej śpiącej w łóżku osoby. Dobre materace są przewiewne od dołu, co zapobiega zawilgoceniu i zniszczeniu powłoki.

Materac

Jak dbać o materac?

Warto wiedzieć, jak pielęgnować materac, aby służył nam długie lata – dobry produkt to spory wydatek, dlatego dobrze jest umiejętnie o niego dbać.

Materac nie powinien leżeć bezpośrednio na podłodze – potrzebny jest stelaż. Jeśli go nie mamy, codziennie rano trzeba materac ustawić tak, by wietrzyły się obie jego płaskie strony – pomoże to uniknąć zawilgocenia i zniszczenia.
Aby zniszczyć roztocza gnieżdżące się w materacu, regularnie odkurzaj go odkurzaczem i od czasu do czasu w miarę możliwości wystawiaj na słońce podczas ładnego, ciepłego dnia.

Co pół roku odwracaj materac na drugą stronę – będzie dłużej służył. Staraj się tez podczas obracania, przełożyć stronę od głowy w nogi – to także dobrze wpływa na żywotność produktu.

Warto też wiedzieć, by pranie materaca odbywało się z udziałem wody o maksymalnej temperaturze 60 stopni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.