Loading...
Remont

Ścianka działowa

Ścianka działowa

Zdarza się, że w naszym wymarzonym domu lub mieszkaniu coś nam jednak nie pasuje i pojawia się pomysł, aby podzielić przestrzeń. Dobrym pomysłem na nowe zorganizowanie powierzchni mieszkalnej są ścianki działowe. Podpowiemy, jakie materiały ścienne nadają się do ich budowy, na co trzeba zwracać uwagę i jak sprawić, by ścianki dały najlepszy możliwy efekt.

Planujemy

Przemyślana ścianka działowa może wiele zdziałać – pomoże w wygospodarowaniu pokoju, korytarzyka, miejsca na garderobę lub gabinecik do pracy. Ścianki często są dobrym rozwiązaniem do połączenia kuchni z pokojem – wtedy ścianka nie jest pełna a stanowi rodzaj otwarcia na obu pomieszczeń na siebie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że ścianka działowa to spora ingerencja – trzeba więc dobrze przemyśleć decyzję o jej postawieniu i mieć pewność, że naprawdę przez wiele kolejnych lat może stać w danym miejscu.

Plan

Kupujemy materiał

Ścianki można wybudować z rozmaitych materiałów – w tym wpisie omówimy wady i zalety ścianek z gipsu, cegieł, betonu komórkowego oraz ze szkła.

Ścianki gipsowe nadają się do różnego typu pomieszczeń – w zależności od wilgotności wnętrza stosuje się płyty gipsowe impregnowane lub nie. Gips doskonale radzi sobie z utrzymaniem mikroklimatu w pomieszczeniach. Jego wadą jest dość wysoka cena i konieczność dość pracochłonnego, wymagającego doświadczenia budowania.

Ścianka działowa

Ścianki z cegieł idealnie tłumią hałasy i pozwalają na zatrzymanie ciepła w pomieszczeniu. Przyjmuje się na zasadzie tradycji, że elementy z cegieł są zdrowe. Wadą ścianek z cegły pełnej jest ich duży ciężar – wymagają stawiania na powierzchniach wzmocnionych. Cegły z dziurkami są lżejsze, ale gorzej wygłuszają i trudno na nich coś zawiesić (łatwo trafić w otwór).

Beton komórkowy to znakomity materiał na bloczki do budowy ścianki działowej. Bloczki z betonu są lekkie, zwykle dość precyzyjnie wykonane i łatwe w budowaniu. Wadą betonu komórkowego jest jego umiarkowana trwałość – na ściance z bloczków nie powinno się montować nic ciężkiego.

Cegła

Nowatorskim pomysłem na ściankę działową jest postawienie jej ze szklanych pustaków. To bardzo dekoracyjny element, który zapewnia dobre wygłuszenie i dopływ światła. Trzeba pamiętać o wzmocnieniu prętami takich ścianek! Wadą ścianek ze szkła jest ich wysoka cena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.