Loading...
Inspiracje

Świeży dom przez całą zimę

Świeży dom

Trudno oprzeć się wrażeniu, że lato już za nami – wrzesień nieubłaganie przypomina, że najwyższy czas pomyśleć o chłodach i odpowiednio przygotować do nich nasze mieszkania. Jak poradzić sobie z kłopotami w domu w okresie mrozów, gdy rzadziej wietrzymy pomieszczenia? Czy można utrzymać dom w świeżości mimo panujących na dworze niskich temperatur?
Świeży dom

Każdy z nas chce, aby w jego domu panowała czystość, ład i świeżość. Przyjemnie pachnące świeże powietrze w mieszkaniu to trudna do opanowania sztuka szczególnie, gdy za oknem jest zimno i staramy się nie wyziębiać lokalu częstym wietrzeniem. Oto kilka prostych rad, jak zatrzymać świeżość w mieszkaniu mimo zbliżających się chłodów:

 • należy na bieżąco usuwać z domu śmieci, szczególnie pochodzenia organicznego (resztki jedzenia, skórki i obierki itp.) – ciepłe powietrze w domu sprzyja ich szybkiemu rozkładowi i pojawianiu się brzydkiego zapachu
 • dbajmy o lodówkę – należy ją odpowiednio czyścić i konserwować, aby zawsze była higieniczna oraz nie kumulowała nieprzyjemnych zapachów. Więcej o czyszczeniu lodówki znajduje się TUTAJ.
 • sprzątajmy regularnie w mieszkaniu, używając preparatów o świeżym zapachu cytryny lub mięty. Świeżo wymyte podłogi, płytki czy sanitariaty przez kilka dni przyjemnie pachną i nadają wnętrzu czystości oraz odświeżającej atmosfery.

  Świeży dom

 • warto pamiętać o nawilżaniu i oczyszczaniu powietrza – zimą często jest ono bardzo przesuszone a jeśli w domu są osoby palące lub zwierzęta, powietrze bywa też zanieczyszczone i samo w sobie brzydko pachnie. Aby poprawić ten stan rzeczy należy zrezygnować z palenia w domu a jeśli to niemożliwe, ograniczyć jego natężenie. Warto też pamiętać o regularniej pielęgnacji pupila – czesaniu, wycieraniu łap i kontrolowaniu stanu uzębienia (psy i koty mające problemy z jamą ustną często mają nieświeży oddech). Aby nawilżyć powietrze w mieszkaniu można stosować oryginalne nawilżacze lub domowe sposoby – rozwieszanie na kaloryferach mokrych ręczników lub postawienie pod grzejnikiem miski z wodą. Oczyszczaniu powietrza sprzyja zaś wietrzenie – nawet 5 minut dziennie może zdziałać cuda. Jeśli pogoda wyjątkowo nie sprzyja wietrzeniu, zaopatrz się w pochłaniacz brzydkich zapachów.
 • pamiętaj o regularnym czyszczeniu wykładzin i dywanów – znajdujący się w nich brud wysycha i zaczyna krążyć w powietrzu. Warto mieć w domu odkurzacz wodny, pochłaniający zanieczyszczenia – jeśli takiego nie masz, często pierz dywany i wykładziny dostępnymi w drogeriach środkami. Miej na uwadze także to, aby regularnie prać firanki, zasłony, odświeżać rolety i żaluzje – kurz podrażnia oczy i drogi oddechowe.

  Świeży dom

 • trzymaj w domu kwiaty doniczkowe – produkowany przez nie tlen poprawia samopoczucie a kolor zielony uspokaja. Nie hoduj jednak kwiatów w sypialni – nocą rośliny pobierają tlen, co może utrudniać efektywny, dobry i mocy sen.

  Świeży dom

 • w ostateczności kup odświeżacze powietrza – włączaj je jednak tylko od czasu do czasu, aby nos za szybko do nich nie przywykł. Domowymi sposobami na ładny zapach jest także wyciskanie cytryny na spodek lub starcie jej skórki – świeży aromat utrzyma się kilka godzin.
 • kontroluj też drożność kanalizacji i odpływów – regularnie czyść wszystkie sitka i stosuj udrażniacze do rur – często brzydkie zapachy pochodzą właśnie z nich. Jeśli Twoje wysyłki nie przynoszą efektów, zgłoś się do administracji a tymczasem odpływy, gdy nie są potrzebne, zatykaj korkami.

Lista sposobów na świeży dom może wydać Ci się długa, ale wbrew pozorom prace nie są skomplikowane – wystarczy, że raz w miesiącu wypierzesz dywany i firanki, a co tydzień skrupulatnie wysprzątasz mieszkanie. Pamiętaj też, by zimą dla własnego komfortu często wymieniać ręczniki, zmieniać pościel i piżamy – świeża odzież i bielizna pościelowa bardzo dobrze wpływają na samopoczucie i sprawiają, że czujemy się świeżo i czysto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.