Loading...
Remont

Dobieramy kolory farb

Kolory

Dobór kolorów tak, aby idealnie się uzupełniały, nie jest rzeczą łatwą. Często kierujemy się intuicją w doborze kolorów farb lub szkolnymi nawykami – jednak wielość barw sprawia, że efekt czasem bardzo odbiega od tego wymarzonego. W tym wpisie podpowiemy, jak prawidłowo posługiwać się modnymi kolorami, aby otoczyć się wspaniałą paletą barw i idealnych dodatków.

Kolory

Indygo

Zdecydowane indygo podoba się wielu z nas – warto pamiętać, że ten kolor lubi sąsiedztwo oranżu, czerwonego i uniwersalnej bieli. Indygo utożsamiany jest z kolorem artystów oraz ludzi, którzy lubią niekonwencjonalne rozwiązania. Jego wprowadzenie do domu wymaga pewnej odwagi, ale efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania, jeśli odpowiednio dobierze się barwy towarzyszące indygo oraz dodatki.

Oranż

To kolor ciepły, w przeciwieństwie do indygo. Aby wydobyć piękno oranżu, należy łączyć go z barwami zimnymi – szczególnie polecane są zielenie oraz odcienie niebieskiego. Warto pamiętać, że oranże w nadmiarze bywają męczące, dlatego trzeba poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniego tonu, ilości kolorów sąsiadujących oraz dodatków.

Intensywny czerwony

Nie chodzi nam o kolor wozu strażackiego, ale o piękną, głęboką i wesołą czerwień, która sprawdza się w wielu wnętrzach i wcale nie wyzwala agresji. Umiejętnie dobrane dodatki i kolory towarzyszące sprawiają, że szkarłat nie męczy oczu i nadaje pomieszczeniu ciepły nastrój. Do takiej czerwieni pasuje biel i szare odcienie błękitu a wśród dodatków – klasyczna czerń.

Ciemna i oliwkowa zieleń

Ciemna zieleń pięknie komponuje się z odcieniami ciepłymi, szczególnie szkarłatem, pomarańczowym i żółtym, zaś z zimnej palety pasuje do niebieskiego wpadającego w błękitny. Kolory oliwki godzą się z różami i czerwieniami (jasnymi) oraz barwami przypominającymi ochrę.

Kremy, beże

Neutralne kolory beżowe i kremowe dobrze wyglądają z większością barw, dzięki temu, że nie dominują i nie absorbują zanadto oka. Szczególnie ładnie wypadają w połączeniach z granatami, ciemną zielenią oraz odcieniami złota.

Szarości i popiele

Kolory szare i popielate podobnie, jak kremy i beże, ładnie wyglądają z większością barw – ich idealnymi towarzyszami są zaś rozmaite róże, jasne błękity i zielenie, czerwienie.

Źródło: artykuł z serwisu Artelis

Odpowiedni dobór kolorów to sztuka – czasem warto zapytać specjalistę o zdanie, poszperać w Internecie, przyjrzeć się dostępnym paletom i porównywarkom. Wielu producentów farb udostępnia na swoich stronach ciekawe programy, ułatwiające najtrafniejszy wybór farby.

Kolory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.