Loading...
Inspiracje

Piękny balkon jesienią

Chryzantemy

Wraz z końcem lata nasze balkony zaczynają tracić kolory – kwiaty kończą kwitnienie, opadają liście a skrzynki i donice zaczynają świecić pustkami. Co zrobić, aby jeszcze przez dłuższy czas cieszyć się kwitnącym balkonem?

Wrzos

Wybieramy jesienne gatunki

Jeśli lubisz zieleń z domieszką czerwieni lub granatu (owoce) wybierz miniaturowe iglaki do uprawy doniczkowej. To piękne, dekoracyjne drzewka, które na długo zapewnią naszym balkonom i tarasom charakter. Iglaki są wytrzymałe i zwykle niewymagające, ale pamiętaj o właściwej pielęgnacji szczególnie podlewaniu, nawożeniu i ochronie donic przed mrozem – więcej informacji uzyskasz, szukając ich odnośnie konkretnych gatunków.

Wrzosy

Iglaki ze swoją zielenią są pięknym tłem dla roślin kwitnących jesienią – wiele gatunków kwitnie właśnie po sezonie letnim, zapewniając nam kontakt z żywymi kolorami na wiele tygodni. Wśród polecanych roślin można wymienić wrzosy, chryzantemy oraz astry.

Astry nieodmiennie kojarzą się z jesienią, choć są gatunki kwitnące latem i wiosną. Odmiany jesienne cieszą się jednak dużą popularnością ze względu na okres kwitnienia oraz wielobarwność (kwiaty mogą być liliowe, różowe, niebieskie i inne). Asty nie są trudne w uprawie balkonowej, ale wymagają regularnego podlewania, gdyż przesuszone korzenie szybko prowadzą do obumarcia rośliny. Przepiękną odmianą astrów są marcinki – drobne liliowe kwiatki, wyrastające z ciemnozielonych kęp liściennych łodyg.

Astry

Chryzantema kojarzy się zwykle z kwiatami zdobiącymi groby, niemniej mogą stanowić piękną ozdobę balkonu, loggii czy tarasu. Złocienie można dzielić na gatunki drobno- i wielkokwiatowe, do uprawy w doniczkach nadają się odmiany niskie lub takie, którym podaje się substancje na zahamowanie wzrostu. Chryzantemy bardzo długo przetrwają podczas łagodnej jesieni, ale szybko zaszkodzą im silniejsze mrozy – uchroń kwiaty przed zmarnowaniem, zanosząc przed mrozami do piwnicy i podlewaj oszczędnie całą zimę.

Chryzantemy

Wrzos to jeden z ulubionych kwiatów balkonowych – pięknie się prezentuje i w zabezpieczonej doniczce niestraszne mu mrozy. Pamiętaj, że jesienią kwitną wrzosy, wiosną zaś wrzośce – jeśli chcesz cieszyć się kwiatami jak najczęściej, umieść w skrzynkach czy doniczkach oba gatunki.

Jesienne balkony mogą tonąć w kolorach – twórz własne kompozycje z iglaków, astrów, chryzantem i wrzosów uzupełniając je jesiennymi trawami. Zapewnij sobie atrakcyjny taras do samej zimy – możesz z radością spoglądać za okno wiedząc, że zobaczysz tam piękne kwiaty, jesienne owoce na iglakach oraz wspaniałe kompozycje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.