Loading...
Inspiracje

Piękny balkon jesienią

Chryzantemy

Wraz z końcem lata nasze balkony zaczynają tracić kolory – kwiaty kończą kwitnienie, opadają liście a skrzynki i donice zaczynają świecić pustkami. Co zrobić, aby jeszcze przez dłuższy czas cieszyć się kwitnącym balkonem?

Wrzos

Wybieramy jesienne gatunki

Jeśli lubisz zieleń z domieszką czerwieni lub granatu (owoce) wybierz miniaturowe iglaki do uprawy doniczkowej. To piękne, dekoracyjne drzewka, które na długo zapewnią naszym balkonom i tarasom charakter. Iglaki są wytrzymałe i zwykle niewymagające, ale pamiętaj o właściwej pielęgnacji szczególnie podlewaniu, nawożeniu i ochronie donic przed mrozem – więcej informacji uzyskasz, szukając ich odnośnie konkretnych gatunków.

Wrzosy

Iglaki ze swoją zielenią są pięknym tłem dla roślin kwitnących jesienią – wiele gatunków kwitnie właśnie po sezonie letnim, zapewniając nam kontakt z żywymi kolorami na wiele tygodni. Wśród polecanych roślin można wymienić wrzosy, chryzantemy oraz astry.

Astry nieodmiennie kojarzą się z jesienią, choć są gatunki kwitnące latem i wiosną. Odmiany jesienne cieszą się jednak dużą popularnością ze względu na okres kwitnienia oraz wielobarwność (kwiaty mogą być liliowe, różowe, niebieskie i inne). Asty nie są trudne w uprawie balkonowej, ale wymagają regularnego podlewania, gdyż przesuszone korzenie szybko prowadzą do obumarcia rośliny. Przepiękną odmianą astrów są marcinki – drobne liliowe kwiatki, wyrastające z ciemnozielonych kęp liściennych łodyg.

Astry

Chryzantema kojarzy się zwykle z kwiatami zdobiącymi groby, niemniej mogą stanowić piękną ozdobę balkonu, loggii czy tarasu. Złocienie można dzielić na gatunki drobno- i wielkokwiatowe, do uprawy w doniczkach nadają się odmiany niskie lub takie, którym podaje się substancje na zahamowanie wzrostu. Chryzantemy bardzo długo przetrwają podczas łagodnej jesieni, ale szybko zaszkodzą im silniejsze mrozy – uchroń kwiaty przed zmarnowaniem, zanosząc przed mrozami do piwnicy i podlewaj oszczędnie całą zimę.

Chryzantemy

Wrzos to jeden z ulubionych kwiatów balkonowych – pięknie się prezentuje i w zabezpieczonej doniczce niestraszne mu mrozy. Pamiętaj, że jesienią kwitną wrzosy, wiosną zaś wrzośce – jeśli chcesz cieszyć się kwiatami jak najczęściej, umieść w skrzynkach czy doniczkach oba gatunki.

Jesienne balkony mogą tonąć w kolorach – twórz własne kompozycje z iglaków, astrów, chryzantem i wrzosów uzupełniając je jesiennymi trawami. Zapewnij sobie atrakcyjny taras do samej zimy – możesz z radością spoglądać za okno wiedząc, że zobaczysz tam piękne kwiaty, jesienne owoce na iglakach oraz wspaniałe kompozycje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *