Loading...
Porady

Zdrowe mieszkanie zimą

Zima

W naszych mieszkaniach spędzamy codziennie wiele czasu – zimą szczególnie doceniamy domowe ciepło i nie lubimy zbyt często wychylać nosa na mróz. Jednak nie od dziś wiadomo, że zdrowy dom to zdrowi domownicy – jak zadbać o swoje M i własne zdrowie zimą?
Zima

Za ciepło

Korzystanie z ogrzewania miejskiego ma swoje zalety – wystarczy podkręcić, aby w naszym otoczeniu zrobiło się przyjemnie i ciepło. Szczególnie zimą nie żałujemy sobie ciepła i korzystamy z ogrzewania – czasem w nadmiarze. Zdarza się, że nasze mieszkania są przegrzane a my zaczynamy cierpieć z tego powodu – łatwiej łapią nas infekcje, czujemy drapanie w gardle itp. Okazuje się, że przegrzane mieszkania są dla nas bardzo szkodliwe – nasz organizm nie radzi sobie z tak dużymi skokami temperatury pomiędzy mroźnym światem za drzwiami a cieplarnią wewnątrz. Wychodząc z domu, w którym panuje zbyt wysoka temperatura na mróz mamy wrażenie ziębienia aż do kości – nie przegrzewaj więc swojego domu, by nie narażać organizmu na takie skoki w ciepłocie.

Zima

Za sucho

Pracujące zimą grzejniki bardzo wysuszają powietrze, którym oddychamy – w konsekwencji nasze śluzówki także są suche a stąd tylko jeden krok do infekcji. Suche powietrze podrażnia także oczy i bywa przyczyną nasilenia alergii, bólów głowy, problemów z cerą. Aby nawilżyć powietrze w domu można kupić nawilżacze mocowane do grzejników, nawilżacze automatyczne lub rozwiesić na noc w pokoju mokrą odzież lub ręczniki. Zaleca się także stawianie w pomieszczeniu płytkiego naczynia z wodą.

Zima

Za duszno

Duchotę mylimy czasem z ciepłem – zdaje się nam, że panuje przyjemna temperatura, gdy w rzeczywistości jest zaduch. Aby odpowiednio zaopatrywać się w tlen, musimy wietrzyć mieszkania – także zimą. W grę nie wchodzi wielogodzinne wietrzenie, ale można poradzić sobie z tym w inny sposób. Aby nie wyziębiać mieszkania i nie zapłacić więcej za ogrzewanie, przed wietrzeniem skręć grzejniki i odczekaj kilkanaście minut; potem szeroko otwórz okna na 5 minut i intensywnie wietrz pokój. Gdy poczujesz chłód to znak, że powietrze w pomieszczeniu uległo wymianie i możesz pozamykać okna. Po kilkunastu minutach możesz ponownie włączyć grzejniki. Warto w ciągu dnia kilka razy w ten sposób wywietrzyć mieszkanie – jeśli nie ma takiej możliwości, zrób to przynajmniej dwa razy: po powrocie z pracy i przed snem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.