Loading...
Porady

Praktyczny podział przestrzeni – poradnik

mieszkanie

Masz małe mieszkanie? Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni lub uważasz, że masz wyjątkowo zły układ mieszkania? Pomożemy Ci w nowej aranżacji wnętrza!
mieszkanie


Burzymy i stawiamy

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zrób generalny remont. Zorientuj się, która ściana jest nośna (nie wolno jej ruszać) a które nie. Skonsultuj się z architektem, który przystosuje dla Ciebie Twoje mieszkanie na nowo. Możesz mieć 2 pokoje w kawalerce – poświęć kuchnię na drugi pokój, zrezygnuj z osobnej toalety (połącz ją z łazienką), zmniejsz korytarz a w dużym pokoju wykonaj aneks kuchenny. Proste prawda? Nie zmieni to co prawda metrażu Twojego lokalu, ale sprawi, że będzie bardziej funkcjonalny i praktyczny nawet dla pary lub rodziców jednego dziecka. Przestrzeni nie przybędzie, lecz każdy będzie miał swój kącik.

Kombinujemy

Gdy nie możemy lub nie chcemy zrobić remontu, pozostaje nam perfekcyjne zarządzanie daną przestrzenią i układem mieszkania. W tym celu przydatne będą wszelkie parawany – potrafią zdziałać cuda. Możesz dzięki niemu wydzielić w pokoju sypialnię – maleńką, ale osłoniętą od reszty lokalu. Regałem z książkami wydzielisz w kącie miejsce na biurko – Twój mały gabinet. Te elementy pozwalają na bezinwazyjny podział mieszkania na kilka praktycznych sfer użytkowych.

mieszkanie

Dodatki

Pamiętaj, by w małych mieszkaniach używać jasnych kolorów farb i mebli oraz aby wyposażenie nie było zbyt rzucające się w oczy. Całość powinna być neutralna, ożywiona zaledwie kilkoma elementami. W malutkich lokalach świetnie sprawdzają się zabudowane szafy i pawlacze – schowasz tam wiele rzeczy, które nie powinny znajdować się na widoku. Dzięki nim w mieszkaniu będzie panował ład i porządek a to bardzo ważne przy małym metrażu (każdy bałagan jest o wiele bardziej widoczny niż w dużych mieszkaniach). Przydatne będą wszelkiego rodzaju ozdobne pudła i kosze, które można wsunąć na półkę – tam również znajdziesz miejsce na wiele drobiazgów. Na buty wybierz praktyczną szafkę głęboką na 20 centymetrów (buty układa się na skośnych półeczkach, oszczędzających miejsce). Staraj się nie gromadzić nic na zapas – ani ubrań, ani prasy, ani bibelotów, bo wszystko to zwyczajnie zagraca Twoje mieszkanko i odbiera Ci przestrzeń. Twoimi przyjaciółmi na małym metrażu są porządek i czystość, pamiętaj o tym a Twoje cztery kąty będą zawsze piękne i przytulne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.