Loading...
Porady

Czyścimy ściany

Mycie ścian

W domu można mieć rozmaite wykończenia, meble, kolory i faktury, ale każdy z nas ma ściany pokryte farbą, kamieniem, tapetą, płytkami czy drewnem. Jak czyścić takie powierzchnie, aby były piękne i trwałe?
Mycie ścian

Ściany pomalowane farbami lateksowymi lub akrylowymi można zmyć szmatką z mikrofibry nasączoną letnią wodą z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Uważaj na farby inne, niż wymienione – część z nich tylko z nazwy jest zmywalna a w rzeczywistości plama na ścianie po przetarciu wilgotną ściereczką rozciera się w duży kleks albo kolor zostaje na tkaninie. Takie kłopotliwe ściany najlepiej po prostu odświeżyć dzięki przemalowaniu. Można tez spróbować przetrzeć je suchą szmatką – może brud uda się zetrzeć lub przynajmniej sprawić, by przestał być tak widoczny.

Mycie ścian

Ściany malowane farbą olejną myjemy partiami, zaczynając od dołu i używając lekko nasączonej w ciepłej wodzie gąbki. Nie szorować! Lepiej nie myć ścian od góry, by powstają zacieki, które trudno usunąć z farby olejnej.

Niezmywalne tapety są ładne, ale kłopotliwe, gdy się zabrudzą. Czyści się je dzięki omiataniu miękką szczotką, odkurzaniu lub przecieraniu suchą, miękką ściereczką. Niektóre ślady zejdą po potarciu białą gumką do ścierania ołówka. Zmywalna tapeta jest mniej kłopotliwa – traktuje się ją lekko nasączoną gąbką i myje od dołu po kawałku.

Płytki i kafelki na ścianach myjemy stosownym preparatem lub roztworem ciepłej wody z octem albo płynem do naczyń. Połyskliwe płytki można potraktować właściwym nabłyszczaczem. Stosujemy szmatki delikatne i takie, które nie gubią włosków – mikrofibra jest tu bardzo dobrym rozwiązaniem, choć równie dobra jest tetra.

Mycie ścian

Ściany z kamienia
regularnie odkurzamy lub wymiatamy brud szczotką, można je myć według zaleceń producenta. Podobnie postępujemy z drewnianymi wykończeniami – przede wszystkim się je odkurza, ale nie wolno ich myć, bo się wypaczają. Tu stosujemy odpowiednie preparaty do drewna i miękkie szmatki.

W domach, w których są małe dzieci i zwierzęta nie warto wysilać się na delikatne, śnieżnobiałe ściany i subtelne wykończenia – lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania. Ściany przynajmniej w pokoju dziecinnym powinny być pokryte zmywalną tapetą lub farbą akrylową albo lateksową. Można też kupić specjalną farbę, po której można malować – wielu rodziców wybiera tę opcję, aby sprawić dzieciom wielką radość i zabawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.