Loading...
Porady

Wiosenne porządki i odświeżanie

Wiosenne porządki

Choć zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, można zacząć już planowanie wiosennych porządków i odświeżenie mieszkania. Jak się za to zabrać, aby było tanio oraz atrakcyjnie?

Wiosenne porządki

Wiosną, gdy w końcu odpuszczają mrozy, zaczynamy porządkować nasze mieszkania. Przed odświeżeniem lokalu warto najpierw starannie go wysprzątać, porządnie wywietrzyć i pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Większa ilość słońca i wyższa temperatura korzystnie wpływają na nasze samopoczucie, dlatego mamy więcej przydatnej do pracy energii. Na początek warto dokładnie wyprać dywany i wykładziny w domu, wymyć podłogi, ściany (zmywalne tapety i farby oraz płytki, inne trzeba omieść z kurzu), omieść sufity (szczególnie narożniki!), umyć okna, lustra, witryny itp. Warto odstawić meble (robimy to zbyt rzadko) i wysprzątać powierzchnię pod nimi, oczyścić żyrandole, umyć półki w szafkach kuchennych, łazienkowych i ubraniowych. Przy okazji warto posegregować rzeczy, które w nich trzymamy! Odzież i obuwie, których już nie nosisz wyrzuć lub (jeśli są w dobrym stanie) umieść w pojemniku typu PCK, zanieś do schroniska dla bezdomnych czy do jakiejś organizacji pomocowej. Podobnie postąp z nieużywanymi naczyniami i garnkami. Pamiętaj, że w tym czasie warto też wyprać wszelkie firanki i zasłonki, koce, pokrowce, obicia mebli – Twój dom zacznie błyszczeć i pachnieć świeżością!

Wiosenne porządki

Warto również (jeśli je posiadasz) wysprzątać piwnicę oraz balkon czy garaż. Całościowe sprzątanie zajmie dużo czasu, ale generalne porządki robi się relatywnie rzadko i naprawdę wystarczy raz-dwa razy do roku (na przykład wiosną i jesienią).

Porządki to wydatek finansowy, energetyczny i czasowy, ale opłaca się podobnie, jak odświeżenie mieszkania. Na czym ono polega? Standardowo myśli się o tym w kategorii malowania, remontu, zbijania starych i zakładania nowych płytek itp. Niekoniecznie! Nie musisz remontować mieszkania, jeśli nie chcesz, nie stać Cię na to w tej chwili lub lokal tego nie wymaga. Odświeżenie może być subtelne, ale dające wspaniały efekt. Najprościej (i najtaniej) jest poprzestawiać meble – spróbuj wykonać nową aranżację z mebli, które masz. Przestawienie ich może dać naprawdę odświeżający, przyjemny rezultat. W niedrogi sposób odświeżysz też lampy, kupując nowe abażury, okna (nowe firanki), kanapę (nowe obicie lub jeszcze taniej – nowe poduszki). Kup nową, wiosenną serwetkę na stół w salonie, postaraj się mieć w mieszkaniu ładne, zadbane rośliny doniczkowe – to naprawdę przyjemne dla oka zmiany, które nie zrujnują Twojego portfela! Z innych dyskretnych pomysłów polecamy także zakup nowej wycieraczki przed drzwi mieszkania oraz dywanika do przedpokoju, można także nabyć nowy zestaw do łazienki (pojemnik na mydło w płynie, kubek na szczoteczki) w wiosennych kolorach, podobny efekt dadzą nowe ręczniki czy pościel.

Wiosenne porządki

Porządki i odświeżanie na pewno Cię zmęczą, ale będzie warto – kilka dni pracy nad znakomitym efektem to naprawdę nieduża strata!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.