Loading...
Aranżacje wnętrz

Znaczenie kolorów

Paleta kolorów

Kolory odgrywają ważną rolę w naszym życiu, potrafią zarówno napełnić nas energią, jak i popsuć humor. Jeśli czujesz się zmęczony w swoim mieszkaniu lub rozdrażniony bez wyraźnego powodu, być może otaczasz się niewłaściwymi kolorami. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i przekonaj się, jak używać kolorów, by były dla nas pozytywne.
Paleta kolorów

Czerwień – pozwala wprowadzić życie i ruch do wnętrza, jest to kolor gorący i namiętny, ale w nadmiarze może niepokoić osoby skłonne do złości i prowokować choleryków.

Błękit – to kolor dla tych, którzy potrzebują odprężenia po ciężkim dniu i czują się wyczerpani; niebieskości uspokajają, ale nie poleca się ich tym, którzy cierpią na długotrwałe stany pogorszenia nastroju, gdyż może ich jeszcze bardziej zasmucać.

Żółć – pomaga w aktywnym pozbywaniu się stresu, jest to kolor radosny i ciepły, więc pobudza w nas wolę działania. Żółć w nadmiarze może irytować i psuć samopoczucie, powodować nadmiar energii.

Paleta kolorów

Pomarańcz – silny, ciepły kolor, który doskonale pobudza i rozjaśnia umysł; w nadmiarze jednak szybko męczy i może przytłaczać.

Zieleń – uspokaja i wycisza, dlatego przyda się w otoczeniu tych, którzy mają w sobie nadmiar energii; zielenie nie są dobre dla tych, którzy powinni się zmotywować do działania, gdyż nadmiernie ich rozleniwia.

Brąz
– to kolor harmonii, całkowitego spokoju i odpoczynku; w nadmiarze brązy wyczerpują, gdyż powodują spowolnienie reakcji i ospałość.

Czerń – to mocny kolor dla osób samodzielnych, gdyż wywala w nich wolę działania i motywację, zaś osoby niepewne swoich możliwości mogą czuć się w otoczeniu czerni zagubione oraz przytłoczone.

Biel – kolor czysty i niewinny, łagodzi stres, wycisza, ale w dużej ilości może powodować poczucie osaczenia i zmniejszenie zdolności do działania.

Jeśli widzisz, że któryś z kolorów zbyt dominuje w Twoim otoczeniu i wyzwala złą energię, ogranicz jego występowanie – przemaluj ściany, zasłoń meble pledami, zmień dywan czy wykładzinę. Aby wprowadzić do wnętrza kolor pozytywny, kup nowe powłoczki na poduszki, zasłonkę lub koc. Staraj się, aby silne kolory nie dominowały we wnętrzu – nadmiar czerwieni, pomarańczu czy czerni może przynieść odwrotny do zamierzonego skutek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.