Loading...
Urządzanie wnętrz

Firanki sznurkowe bez tajemnic

Firany sznurkowe

Obecnie bardzo modne i popularne są firanki sznurkowe, nazywane makaronami. To ciekawa dekoracja okna, nowoczesna i estetyczna a wielość wzorów sprawia, że nie trzeba się obawiać, iż w co drugim mieszkaniu zobaczymy taki sam model. Jak rozsądnie wybierać Makarony, zakładać je i prać? Zapraszamy do lektury.

Firany sznurkowe

Firanki sznurkowe, nazywane także persjanami lub makaronami, to dekoracja okienna, mogąca pełnić też rolę przesłony w drzwiach lub nieformalnej ścianki działowej. Te firanki nie wymagają marszczenia, więc kupuje się na wymiar na przykład na dwa metry karnisza 2 metry firanki.

Zwykle firanki są już obrobione, mając u góry ozdobną taśmę z kominem do przeciągnięcia przez rurę karnisza (można je także powiesić klasycznie na żabkach, choć na karniszu prezentują się znacznie lepiej). Sznurków lepiej nie wieszać na żyłce, gdyż wbrew pozorom są dość ciężkie i mogą opadać w centralnej części żyłki.

Firany sznurkowe

Firanki można od dołu podcinać samodzielnie, niedużych nierówności nie widać, więc nie trzeba się tego obawiać.

Kupując firanki sznurkowe z koralikami NIGDY nie rozwijaj koralików przed lub razem z gładkimi sznurkami, gdyż poplączą się do tego stopnia, że trzeba kołtun zwyczajnie wyciąć. Zwykle pasma z koralikami są nawijane na osobny kartonik i rozwija się je z niego dopiero po zawieszeniu i opuszczeniu gładkich sznurków bez koralików.

Firanki sznurkowe przepuszczają mniej więcej tyle światła, co zwykłe chyba, że są bardzo ciemne (czerń, granat) wtedy w pomieszczeniu jest ciemniej, niż zwykle. Makarony najlepiej prezentują się na tle rolet, raczej nie służy im towarzystwo zwykłych zasłon.

Pranie firan sznurkowych wbrew pozorom nie jest trudne – pierze się je albo w specjalnym woreczku, dołączanym do opakowania firan albo sprytnym sposobem. Aby sznurki się nie poplątały, warto zapleść je w luźne warkocze i na końcu mocno spiąć gumką. Dzięki temu sznurki nie zbiją się w kołtun. Warto pamiętać, aby firanki wieszać i rozsupływać jeszcze wilgotne. Jeśli masz firankę z koralikami, nie pierz jej w wannie a zamotaj warkocze i przepłucz w wannie. Dzięki temu nie uszkodzisz ani pralki ani koralików.

Firan sznurkowych nie trzeba prasować! Są wykonane ze sztucznych tworzyw i jeśli powiesi się je wilgotne po praniu, to pięknie zwieszą się w samoistny sposób.

Zdarza się, że po praniu firanka zwiesi się, ale jest nierówna od dołu – można ten defekt delikatnie wyrównać, przycinając nożyczkami wystające frędzelki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.