Loading...
Inspiracje

Jak przesadzać kwiaty?

Przesadzamy kwiaty

Wczesna wiosna to najlepsza pora na to, aby naszym domowym kwiatom doniczkowym zafundować zastrzyk energii na cały sezon – przesadzanie. Podpowiadamy, jak przesadzać kwiaty, by były zdrowie, silne i pięknie rosły, zapraszamy.
Przesadzamy kwiaty

Warto pamiętać, że nie każdy kwiat lubi przesadzanie! Jeśli Twoja roślinka akurat kwitnie, przesadzenie (a tym samym szok z powodu zmiany objętości doniczki czy jakości podłoża) może jej zaszkodzić. Zdarza się, że nieumiejętne przesadzanie prowadzi do uszkodzeń liści, łodyg lub korzeni, co także nie sprzyja kwiatom. Rozważ, czy Twoja roślina potrzebuje przesadzenia – niektóre okazy można przesadzać rzadziej, nawet co kilka lat, gdyż wolno rosną i wystarcza im dosypywanie ziemi od góry oraz nawożenie.

Znaki, które przemawiają za tym, by roślinę przesadzić to na przykład – blaknięcie liści, bardzo wolny przyrost, korzonki wystające otworami na spodzie doniczki, szybkie spływanie wody na podstawkę po podlaniu kwiatka. Jeśli od kilku lat nie przesadzałeś rośliny lub kupiłeś ją w zeszłym sezonie i wciąż rośnie w tej samej doniczce i ziemi, również ją przesadź.

Przesadzamy kwiaty

Zawczasu przygotuj nieco większą od starej doniczkę (wystarczy 1-2 centymetry większa średnica przy małych roślinach – 7-8 przy dużych), ale uważaj, by kupić zbyt dużej, gdyż ziemia zakwasi się szybko, co szkodzi kwiatom. Wybierz doniczkę, która oddycha i ma dziurki w dnie. Zakup też odpowiednią ziemię do gatunków roślin, jakie masz, kamyki lub szkiełka na drenaż (nasyp ich warstwę na dno doniczki, około 2 centymetry), starty na proszek węgiel drzewny, rękawiczki ogrodnicze (ziemia brudzi) i folię (jeśli przesadzasz kwiaty w pokoju).

Przesadzamy kwiaty

Zaczynając przesadzanie, obficie podlej roślinę a nawet zrób jej zroszenie pod prysznicem – dzięki temu rozluźnisz zbitą ziemię, co ułatwi wyjęcie rośliny bez ryzyka uszkodzenia korzeni. Duże okazy obrysuj nożem w doniczce, połóż na płasko i wysuń kwiat. Mając roślinę w ręku, obejrzyj korzenie – bardzo zbite poluźnij palcami, chore (gnijące, z widocznymi ranami) obetnij i posyp węglem drzewnym startym na proszek. W wysypanej drenażem doniczce umieść roślinę, zasyp ziemią, lekko ugniatając, zostaw 2-3 centymetry zapasu doniczki od góry. Następnie podlej roślinę i dosyp ziemi, jeśli ta mocno osiądzie. Przez 2-3 tygodnie chroń roślinę w szczególny sposób – dbaj o wilgotność podłoża oraz spryskuj wodą. Nawożenie możesz wznowić po 2-3 miesiącach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.