Loading...
Urządzanie wnętrz

Mała kuchnia – wielkie wyzwanie

Mała kuchnia

Mała kuchnia w bloku lub wieżowcu potrafi spędzać sen z powiek – w niedużym pomieszczeniu musi znaleźć się przecież tak wiele szafek, blatów i urządzeń. Jak poradzić sobie z małą kuchnią, by była atrakcyjne, praktyczna i funkcjonalna?
Mała kuchnia

Malutka kuchnia bywa uciążliwa – czasem dwie osoby, które jednocześnie chcą coś w niej zrobić, skutecznie sobie przeszkadzają. Małe kuchnie można jednak tak zaaranżować, by były w miarę przestronne a przy okazji ładne.

Meble na wymiar

To chyba najlepszy z pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni w małej kuchni. Sami dokładnie określicie, jakie sprzęty muszą stanąć w kuchni (lodówka, kuchenka, zmywarka) a zabudową reszty przestrzeni zajmie się specjalista. Wybierz więc meble na wymiar, by wykorzystać każdy element wolnej przestrzeni – niech nic się nie zmarnuje. Wybieraj pakowne, proste szafki bez zbędnych ozdób, wersje narożne oraz zabudowę sprzętów. Dzięki temu kuchnia zyska ładny, atrakcyjny i spójny wygląd a Ty wiele miejsca na potrzebne przedmioty. Pamiętaj też, że potrzebujesz nie tylko szafek, ale i wygodnego blatu roboczego. W meblach na wymiar możesz je dostosować do swojego wzrostu – to wielka wygoda a własna koncepcja nie jest dużo droższa, niż gotowe meble.

Mała kuchnia

Otwarta czy zamknięta?

Aneks kuchenny lub kuchnia półotwarta automatycznie sprawia wrażenie, że pomieszczenie jest większe oraz jaśniejsze. Jeśli masz ślepą kuchnię, pomyśl o wyburzeniu ściany i otwarciu jej na pokój (najlepiej na salonik). Oba pomieszczenia wzajemnie się uzupełnią i stworzą jedną, dużą przestrzeń. Praca w takiej kuchni jest przyjemniejsza, wygodniej jest z niej wydawać posiłki a całość staje się harmonijna. Kłopotliwe mogą być zapachy gotowanego jedzenia roznoszące się po mieszkaniu, ale w tym wypadku wystarczy przewietrzenie i porządny wyciąg.

Pomysłowe rozwiązania

Aby zyskać cenne miejsce w kuchni, wybierz kosze cargo. Zmieścisz w nich mnóstwo zapasów i produktów, uwalniając od nich szafki.

Zabuduj szafkę pod zlewem. Dzięki szufladom zyskasz miejsce na środki czystości, zapasy chemii, ręczniki papierowe i wiele innych rzeczy. W dobrze zagospodarowanej szafce zmieścisz także kosz na śmieci.

Masz w kuchni narożną szafkę? Zamontuj w jej wnętrzu półkę typu „karuzela” – na obrotowych uchwytach i półkach znajdzie się miejsce na garnki, pokrywki i patelnie.

Z małej kuchni usuń wszystko, co jest zbędne – w niedużym wnętrzu najlepszą dekoracją jest umiar, czystość i prostota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.