Loading...
Porady

Przedłużanie świeżości kwiatów

Bukiet

Piękny bukiet możne na dłużej, niż kilka dni ozdobić nasze mieszkanie. W przypadku kwiatów ciętych warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym dłużej pozostaną świeże, jędrne i atrakcyjne. Poznaj kilka wskazówek, które pomogą zachować ogólną świeżość z kwiatów.
Bukiet

Wiosna to doskonały czas na to, by wprowadzić do domu bukiety z ciętych kwiatów – tulipany, żonkile, hiacynty i wiele innych. Te wiosenne rośliny pięknie dekorują dom, wnosząc do niego powiew świeżości i życia oraz żywe kolory. Jednak cięte kwiaty dość krótko zdobią nasze mieszkania – kilka sztuczek pozwoli cieszyć się nimi dłużej.

Bukiet

Zaczynając od naczynia, w którym ma stać bukiet, zdecyduj się na wazon ze szkła. Ten materiał ładnie eksponuje kwiaty i pozwala zachować wysoką higienę (łatwo umyć szklany wazon, co ogranicza namnażanie się bakterii). Jeśli więc chcesz zachować świeże kwiaty na dłużej, użyj szklanego wazonu.

Kwiaty kupuj w dobrej kwiaciarni – sprzedaż „ z chodnika” może jest atrakcyjniejsza cenowo, ale kwiaty mogą mieć niską trwałość. Wybieraj kwiaciarnie klimatyzowane lub z chłodniami na kwiaty – dzięki nim rośliny dłużej są świeże i nie rozwijają się za szybko, co przedłuża ich trwałość.

W kwiaciarniach lub marketach ogrodniczych kupisz odżywkę do bukietów – jeśli jej użyjesz, nie wymieniaj wody w wazonie a tylko jej dolewaj. Stosuj zawsze wodę schłodzoną, bez dodatku cukru, siarki, monet czy innych „ domowych” środków na przedłużenie żywotności roślin – łączenie różnych preparatów tylko zaszkodzi kwiatom.

Bukiet

Przed umieszczeniem kwiatów w wazonie skróć łodygi, ścinając je sekatorem pod kątem 45 stopni, usuń liście i pączki, które mogłyby mieć kontakt z lustrem wody.

Wazonu z kwiatami nie stawiaj w pełnym słońcu ani w przeciągu.

Jeśli masz w mieszanym bukiecie żonkile, nie przycinaj ich, bo wydzielają śluz, który szkodzi innym kwiatom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.