Loading...
Remont

Malujemy ściany i sufity

Malowanie krok po kroku

Wiosna to znakomity czas na nieduży remont w mieszkaniu – pomalowanie ścian oraz sufitów. To naprawdę nie jest trudne – podążaj za naszymi wskazówkami, by już za kilka dni cieszyć się odświeżonym mieszkaniem.
Malowanie krok po kroku

Na początek – zakupy

Jeśli nie masz w domu akcesoriów malarskich, kup je – przydadzą się na dłużej i warto je mieć, by wykonywać drobne poprawki. Warto, byś kupił spore wiaderko plastikowe około 7-10 litrów, kratkę do umieszczenia we wiaderku na uchwytach (do odsączania wałka z nadmiaru farby), tacę na farbę dopasowaną wielkością do wałka, wałki malarskie – najlepsze są mocno kudłate i puszyste (przydadzą się – duży, średni i bardzo wąski – do malowania za grzejnikami), pędzle malarskie (płaski i szeroki, płaski mniejszy do malowania framug, pędzelek precyzyjny do poprawek), papierowa taśma malarska, folie do przykrycia podłogi lub mebli, papier ścierny, rozpuszczalnik, podkład (grunt),  teleskop na wałek. I oczywiście zakupy w dziale z farbami, czyli same farby.

Przygotowanie

Najpierw malujemy sufity, potem ściany. Na początek usuń meble, żyrandole i wszystko, co może Ci przeszkadzać. Meble wystaw lub odstaw od ścian i przykryj folią. Odkręć listwy przypodłogowe, zabezpiecz podłogę folią podklejając ją taśmą. Zabezpiecz taśmą framugi, listwy okienne.
Oczyść sufit – obmieć go z brudu i pajęczyn.

Malowanie krok po kroku

Malowanie

We wiaderku rozmieszaj białą farbę sufitową, załóż kratownicę i przygotuj duży wałek oraz teleskop. Przed położeniem farby, odciskaj wałek na kratownicy. Maluj sufit partiami – najpierw środek wyznaczonego pola, potem boki i pasek na ścianie.

Sufit pomaluj dwukrotnie – drugi raz 24 godziny po nałożeniu pierwszej warstwy (sprawdź etykietę farby – niektóre można malować prędzej). Zapewnij w pomieszczeniu cyrkulację powietrza.

Malowanie krok po kroku

Naklej na ścianie taśmę malarską na wysokości, do której ma sięgać kolor ściany. Oczyść ścianę. Jeśli tego wymaga, zeszlifuj ją papierem ściernym i użyj gruntu. Jeśli nie, przystąp do malowania.

Najpierw we wiaderku rozmieszaj kolorową farbę, załóż kratownicę – pamiętaj o odsączaniu wałka. Możesz malować na jego naturalnej rączce lub na rączce teleskopowej. Maluj fragmentami najpierw kwadrat około metra na metr, potem boki, górę i dół, przejdź do następnego kwadratu. Podczas jednej partii pracy, staraj się pomalować całą ścianę i dopiero odpoczywać. Po wyschnięciu farby, pomaluj ściany jeszcze raz.

Sprzątanie

Po wyschnięciu farby możesz na ścianie namalować aplikacje lub dodać naklejki. Następnie delikatnie zdejmij taśmy, uprzątnij folie i przykręć listwy podłogowe. Resztki farby zmywalnej wodą, przetrzyj zwilżoną gąbką – świeża, łatwo odejdzie.

Ciesz się świeżym, pięknym wnętrzem – gratulujemy, właśnie odmalowałeś mieszkanie niskim kosztem i bez wzywania fachowców!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.