Storczyki to ostatnio bardzo popularne i chętnie kupowane rośliny doniczkowe. Moda na storczyki jest związana w największej mierze z ich atrakcyjnymi kwiatami – na łodydze znajduje się przeważnie wiele pąków kwiatowych i roślina kwitnie bardzo długo oraz obficie, otwierając kolejne kwiatostany. Podpowiemy, jak właściwie dbać o storczyka, by był piękny, zdrowy oraz wspaniale prezentował się przez cały rok.
Miejsce
Świeżo kupiony lub otrzymany kwiatek należy przystosować powoli do warunków, jakie mamy w mieszkaniu. Roślina dobrze czuje się na miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Wymaga światła rozproszonego i niezbyt ostrego, ale szkodzi jej także brak słońca. Idealnym stanowiskiem dla storczyków są nieosłonięte półki i parapety okien wschodnich oraz zachodnich. Miejsca przy północnych oknach są zbyt ciemne a południowe za jasne – oba nie są dobre dla rośliny. Od północy storczyk będzie rósł bardzo powoli i może już nie kwitnąć, zaś od południa grożą mu poparzenia. Najlepiej jest więc eksponować storczyki na wschodnich i zachodnich stanowiskach, gdzie nie brakuje światła, ale jest ono dość delikatne.
Podlewanie
Storczyki należy podlewać umiarkowanie przez cały rok mając w pamięci to, że bardziej szkodzi im zalanie, niż przesuszenie. Roślina nie lubi mokrego podłoża, gdyż w takiej sytuacji dochodzi do bardzo szybkiego i negatywnego w skutkach gnicia korzeni. W przypadku tej rośliny, lepiej jest zapomnieć o podlaniu, niż robić to zbyt często i intensywnie. Aby określić, czy już można podlać storczyk, warto przyjrzeć się jego korzeniom – gdy są białe albo srebrne, podlewamy, gdy są zielone – nie podlewamy. Jeśli kwiatek ma nieprzeźroczystą doniczkę, można ocenić po jej wadze, czy roślina wymaga podlania – bardzo lekka sugeruje konieczność podlania, średnia – wstrzymanie się od tej czynności. W okresie spoczynku rośliny (koniec lata-jesień) storczyk niemal nie wymaga wody – można nawet zupełnie przestać go podlewać przez 1,5-2,5 miesiące. Przypominamy, by storczyk podlewać odstałą wodą o temperaturze pokojowej, najlepiej rano. Nadmiar wody z podstawki usuwamy – niedopuszczalne jest, aby wystające korzenie nurzały się wodzie – spowoduje to ich szybkie gnicie i chorobę całej rośliny. Co ciekawe – storczykom posłuży nałapana w trakcie opadów deszczówka lub woda z rozpuszczonego śniegu.
Przesadzanie
Tu temat jest krótki – storczyki nie znoszą przesadzania i robi się to tylko w naprawdę uzasadnionych przypadkach (korzenie rozsadzają doniczkę albo na korzeniach osadziło się zbyt dużo soli mineralnych z wody). Jeśli podłoże zbiło się i korzenie są przez nie mocno uciskanie, co utrudnia dojście powietrza, storczyk także wymaga przesadzenia. Storczyki przesadza się zaraz po przekwitnięciu, nigdy w okresie spoczynku. Jeśli storczyk puszcza korzenie symetrycznie, umieszcza się go na środku doniczki; jeśli niesymetrycznie, kwiat sadzi się z boku tak, aby rozrastające się pędy miały miejsce w centralnym miejscu doniczki. Kupując doniczkę wybierzmy taką dla storczyków i zaledwie nieco większą, niż stara. Doniczka dla storczyka jest dość wąska i wysoka, na liczne otworki w dnie i często wspiera się na nóżkach, dzięki czemu korzenie mogą oddychać. Doniczki dla tych roślin zwykle nie grzeszą urodą, ale można nabyć odpowiednie, ładne osłonki, które dodatkowo stabilizują roślinę.
Nawożenie
Storczyki z racji ubogiego podłoża i niedużego zapotrzebowania na jałową wodę, wymagają zasilania. Dobrze jest kupić nawóz (koncentrat) w płynie specjalnie dla storczyków i zmniejszyć jego stężenie podane na opakowaniu do ½ a za to częściej podlewać roślinę wodą z nawozem. Nawozy dla storczyków występują też w opcji aplikacji dolistnej poprzez spryskiwanie liści i korzeni – to bardzo wydajna metoda, która pomaga w odżywieniu rośliny po przejściach (przesadzenie, uszkodzenie). Nowych roślin nie nawozimy przez miesiąc, w trakcie roku nawożenie stosujemy umiarkowanie w całym okresie wzrostu.