Loading...
Porady

Uprawa storczyków w domu

Storczyk

Storczyki to ostatnio bardzo popularne i chętnie kupowane rośliny doniczkowe. Moda na storczyki jest związana w największej mierze z ich atrakcyjnymi kwiatami – na łodydze znajduje się przeważnie wiele pąków kwiatowych i roślina kwitnie bardzo długo oraz obficie, otwierając kolejne kwiatostany. Podpowiemy, jak właściwie dbać o storczyka, by był piękny, zdrowy oraz wspaniale prezentował się przez cały rok.

Storczyk

Miejsce

Świeżo kupiony lub otrzymany kwiatek należy przystosować powoli do warunków, jakie mamy w mieszkaniu. Roślina dobrze czuje się na miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Wymaga światła rozproszonego i niezbyt ostrego, ale szkodzi jej także brak słońca. Idealnym stanowiskiem dla storczyków są nieosłonięte półki i parapety okien wschodnich oraz zachodnich. Miejsca przy północnych oknach są zbyt ciemne a południowe za jasne – oba nie są dobre dla rośliny. Od północy storczyk będzie rósł bardzo powoli i może już nie kwitnąć, zaś od południa grożą mu poparzenia. Najlepiej jest więc eksponować storczyki na wschodnich i zachodnich stanowiskach, gdzie nie brakuje światła, ale jest ono dość delikatne.

Storczyk

Podlewanie

Storczyki należy podlewać umiarkowanie przez cały rok mając w pamięci to, że bardziej szkodzi im zalanie, niż przesuszenie. Roślina nie lubi mokrego podłoża, gdyż w takiej sytuacji dochodzi do bardzo szybkiego i negatywnego w skutkach gnicia korzeni. W przypadku tej rośliny, lepiej jest zapomnieć o podlaniu, niż robić to zbyt często i intensywnie. Aby określić, czy już można podlać storczyk, warto przyjrzeć się jego korzeniom – gdy są białe albo srebrne, podlewamy, gdy są zielone – nie podlewamy. Jeśli kwiatek ma nieprzeźroczystą doniczkę, można ocenić po jej wadze, czy roślina wymaga podlania – bardzo lekka sugeruje konieczność podlania, średnia – wstrzymanie się od tej czynności. W okresie spoczynku rośliny (koniec lata-jesień) storczyk niemal nie wymaga wody – można nawet zupełnie przestać go podlewać przez 1,5-2,5 miesiące. Przypominamy, by storczyk podlewać odstałą wodą o temperaturze pokojowej, najlepiej rano. Nadmiar wody z podstawki usuwamy – niedopuszczalne jest, aby wystające korzenie nurzały się wodzie – spowoduje to ich szybkie gnicie i chorobę całej rośliny. Co ciekawe – storczykom posłuży nałapana w trakcie opadów deszczówka lub woda z rozpuszczonego śniegu.

Storczyk

Przesadzanie

Tu temat jest krótki – storczyki nie znoszą przesadzania i robi się to tylko w naprawdę uzasadnionych przypadkach (korzenie rozsadzają doniczkę albo na korzeniach osadziło się zbyt dużo soli mineralnych z wody). Jeśli podłoże zbiło się i korzenie są przez nie mocno uciskanie, co utrudnia dojście powietrza, storczyk także wymaga przesadzenia. Storczyki przesadza się zaraz po przekwitnięciu, nigdy w okresie spoczynku. Jeśli storczyk puszcza korzenie symetrycznie, umieszcza się go na środku doniczki; jeśli niesymetrycznie, kwiat sadzi się z boku tak, aby rozrastające się pędy miały miejsce w centralnym miejscu doniczki. Kupując doniczkę wybierzmy taką dla storczyków i zaledwie nieco większą, niż stara. Doniczka dla storczyka jest dość wąska i wysoka, na liczne otworki w dnie i często wspiera się na nóżkach, dzięki czemu korzenie mogą oddychać. Doniczki dla tych roślin zwykle nie grzeszą urodą, ale można nabyć odpowiednie, ładne osłonki, które dodatkowo stabilizują roślinę.

Storczyk

Nawożenie

Storczyki z racji ubogiego podłoża i niedużego zapotrzebowania na jałową wodę, wymagają zasilania. Dobrze jest kupić nawóz (koncentrat) w płynie specjalnie dla storczyków i zmniejszyć jego stężenie podane na opakowaniu do ½  a za to częściej podlewać roślinę wodą z nawozem. Nawozy dla storczyków występują też w opcji aplikacji dolistnej poprzez spryskiwanie liści i korzeni – to bardzo wydajna metoda, która pomaga w odżywieniu rośliny po przejściach (przesadzenie, uszkodzenie). Nowych roślin nie nawozimy przez miesiąc, w trakcie roku nawożenie stosujemy umiarkowanie w całym okresie wzrostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.