Loading...
Urządzanie wnętrz

Folie samoprzylepne – renowacja mebli

Folie samoprzylepne

Większość z nas wymienia meble raz na kilka-kilkanaście lat – to spora inwestycja, więc szukamy mebli solidnych i atrakcyjnych. Jednak przy najlepszych chęciach nawet wyjątkowo piękne meble w końcu nam się opatrzą i przestaną cieszyć oko. Jest jednak prosty i niedrogi sposób na to, by co jakiś czas odświeżyć ich wygląd – folie samoprzylepne.
Folie samoprzylepne
Kilka słów o foliach

Folie samoprzylepne do samodzielnego naklejania sprzedawane są w rulonach, zwykle dwumetrowych o różnej szerokości – w standardowym rozmiarze dostępne są folie o szerokości 45 i 75 centymetrów. Folia ze wzorem jest przyklejona do papieru, pokrytego często liniami pomocniczymi wyznaczającymi kąty oraz odległości. Z jednej strony papier jest szorstki, z drugiej gładki i to do gładkiej strony przymocowana jest folia. Folia samoprzylepna posiada z jednej strony wzór, z drugiej fabrycznie naniesiony klej. Folię przycina się łatwo, ale wymaga to nieco wprawy – oto kilka wskazówek.

Folie samoprzylepne

Renowacja mebli foliami samoprzylepnymi

Przed przystąpieniem do oklejania mebli wymierz dokładnie elementy, które chcesz nią pokryć. Sprawdź, ile wynosi ich powierzchnia – dzięki temu będziesz wiedział, ile folii kupić. Po zakupieniu folii przygotuj parę pomocniczych przedmiotów – długi liniał, ołówek, nożyk do tapet lub ostre nożyczki, kuchenną czystą ściereczkę i zestaw narzędzi.

Wymontuj z mebli elementy, które chcesz pokryć folią np. drzwiczki lub szuflady. Usuń z nich uchwyty i wymierz. Wymiary nanieś na folię z zapasem na zagięcia, średnio około 1 centymetra w zależności od grubości drewna/sklejki i wytnij kształt. Przytrzymując element, naklej pasek folii z zachowaniem kątów prostych. Powoli ściągając papier z folii, wygładzaj ją, dociskając kuchenną ściereczką – dzięki temu unikniesz powstania pęcherzyków powietrza. Jeśli mimo starań powstaną pęcherzyki, przekłuj je igłą i wygładź. Zamocuj uchwyty i przykręć drzwiczki/umieść szuflady na prowadnicach. Aby jeszcze bardziej odświeżyć meble, wymień uchwyty na nowe.

Folie samoprzylepne

Podpowiedzi

  • Folii samoprzylepnych nie stosuj na meblach rzeźbionych, z ozdobnymi żłobieniami lub wypukłościami/wklęsłościami – nie uda się ich pokryć folią tak, by wyglądało to atrakcyjnie. W ten sposób odnawiaj tylko meble płaskie, bez żadnych wzorów rzeźbionych w drewnie
  • Przed przystąpieniem do klejenia, meble odkurz i delikatnie przemyj wilgotną szmatką z dodatkiem płynu do naczyń, potem przetrzyj szmatką zwilżoną czystą wodą, dokładnie osusz i pozostaw na kilka godzin do całkowitego wyschnięcia. To działanie odtłuszcza i oczyszcza powierzchnię, dzięki czemu folia lepiej do niej przylega.
  • Z dużymi elementami możesz mieć kłopot, jeśli oklejasz je sam – wygodniej jest, gdy druga osoba pomoże przytrzymać element lub zajmie się dociskaniem folii szmatką.
  • Folie samoprzylepne możesz też stosować do ozdabiania ścian lub okładek książek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.