Loading...
Remont

Remont latem – warto?

Remont

Lato to zwyczajowy czas wakacji, urlopów, wczasów – czyli odpoczynku oraz przyjemności. W tym czasie jednak coraz częściej decydujemy się wziąć 2-3 tygodnie wolnego i zająć się remontem. Czy warto remontować mieszkania latem i poświęcać na nie czas urlopu od pracy? Zapraszamy do lektury.

Remont

Dobre planowanie

Remont latem nie jest złym pomysłem – w tym czasie nie ograniczają nas mrozy, kłopoty z wysychaniem ścian, wietrzeniem, grubą warstwą odzieży, utrudnionym transportem itd. Lato to bardzo dobry okres na remonty, choć te większe często pochłaniają cały urlop, liczący 2-3 tygodnie. Niemniej raz na kilka lat warto go poświęcić i za jednym zamachem wykonać większy remont i naprawy – rozkładanie ich w czasie nie jest korzystne, gdyż często po zakończeniu jednego etapu prac, musimy wrócić do pierwszego, by go poprawić lub w ogóle zacząć od nowa. Zdecydowanie lepiej jest poświęcić cały urlop na duży remont – przy dobrej organizacji na jego końcu można uszczknąć dla siebie kilka dni na odpoczynek w nowym, świeżym wnętrzu.

Jak więc zorganizować duży remont, by ograniczyć koszty, stres i czas? Trzeba go doskonale zaplanować, co nie jest trudne, jeśli będziemy trzymać się raz wyznaczonych spraw. Po pierwsze – planowanie zaczynamy dużo prędzej. Warto na czas remontu i urlopu wysłać dzieci na kolonie – remont przebiegnie sprawniej. Wymaga to niezłej synchronizacji, ale najczęściej udaje się z remontem doczekać wakacji, wyprawić dziecko poza dom, wziąć urlop i zamówić ekipę – a to wszystko na jeden czas. Zawczasu trzeba też dokładnie określić, co będzie remontowane, co trzeba kupić, co zostaje w domu, co wyrzucamy, co wymieniamy – dzięki temu można dokonać obliczeń i stworzyć kosztorys. Pamiętaj, by uwzględnić w nim wakacje dziecka, pobyt w hotelu (jeśli będziecie mieć nieczynną łazienkę przez kilka dni) oraz pewien margines błędu – nadwyżkę, której nie trzeba wydawać, ale stanowi dobre zabezpieczenie.

Remont

Mając terminarz i kosztorys, zamów ekipę na dany czas i kup to, czego potrzebujesz a także pozbądź się niepotrzebnych mebli, gratów czy dekoracji. Pamiętaj, by zabezpieczyć cenne meble, pamiątki i książki a także zamówić wywóz starych mebli, kafli czy wanny. Doskonała organizacja i zgranie w czasie pozwalają wykonać remont fachowo, solidnie oraz terminowo. Pamiętaj, by wybrać zaufaną, najlepiej sprawdzoną ekipę i dobrze skalkulować koszty – sprawdź zawczasu, czy wystarczy Wam oszczędności, czy trzeba będzie starać się o pożyczkę w banku lub u rodziny. To ważne, ponieważ 3 tygodnie to bardzo mało czasu na remont i nie można go marnować na łatanie budżetu, który nagle okazał się zbyt szczupły.

Remont

Reasumując – raz na kilka lat polecamy poświęcenie 2-3 tygodni urlopu na duży remont. W tym czasie warto wyprawić dzieci na wakacje a samemu przenieść się do rodziny, przyjaciół lub hotelu. Część remontu można wykonać samodzielnie np. malowanie ścian, co zmniejszy koszty robocizny, część należy zlecić fachowcom (wymiana okien, wymiana instalacji). Pamiętaj, by zachować wszystkie umowy z ekipą, rachunki, faktury i paragony – możesz liczyć na ulgę podatkową z tytułu remontowania mieszkania o ile posiadasz dowody na jego przeprowadzenie, zakup materiałów itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.